Django Reinhardt öröksége- európai swing (gypsy, manouche, és hasonlók)

MIvel ma 110 éve született Django Reinhardt, itt volt az ideje, hogy nyissunk egy ilyen topikot. Leginkább beszélgetés a cél, kérdések és válaszok, tanácsok, ötletek a cél, nem a videomegosztók teljes idevágó anyagának átmásolása.
Flór Gábor
Flór Gábor
Moderator Začal: 2020.01.23.
149
151.

@Flór Gábor (#150): Hát ja, de legalább jó a zene.

150.

@Talpi (#149): Hinnye, de csúnya mackófölső. :)

149.

148.

@Flór Gábor (#147): Akkor a Koch-ék másik Galaxis.

147.

@Molo (#146): Nem tudom, de egyértelműen valami másik bolygóról származik. Lehet, hogy ott ő volt a leggyengébb, azért jött el. :)

146.

@Flór Gábor (#145): A Greg Koch-hal meg a Tommy Emanuellel jött?

145.

@Molo (#144): Joschko földönkívüli, ő nem számít.

144.

@Flór Gábor (#143): Hát ezek meg hol tanultak gitározni?
Nekem is ott kellett volna. :-

143.
142.

141.

140.

@Flór Gábor (#139): Értem, kösz!

139.

@Molo (#138): Ezt a két formát Mario Maccaferri klaszzikus gitáros, hangszerész tervezte a Selmer cégnek. Először nejlonost magának (D lyukas, rezonátoros, halk volt a klassszikus koncerteken a rendes nejlonos), aztán a D lyukas fémhúrost, aztán ovállyukast (utóbbi gyártásánál már nem volt a cégnél, így azt nem is hívják Maccaferri modelnek). A cigányok meg rákaptak, ugyanis sok a hangjában a középtartomány, nagyon kiszól a zenéből, ami a sok hangosítás nélküli bulin előny volt. És aztán, mivel Django leginkább csak ilyeneken játszott, mindenki ilyenen játszott, és ez lett a gypsy gitár.

138.

@Flór Gábor (#137): Igazi gitáros ikon és legenda. Mikor megismertem a zenéjét (14-15 éve), hónapokig a rabja voltam. Ma már csak néha hallgatom, mert annyi zene van, sose érek a végére.
Ezeket a gitárokat direkt nekik gyártották, vagy ez a forma eleve adott volt arrafelé?

137.

A Mester ma 113 éve született.

136.

Ha újra fiatal lennék, és kitartó meg szorgalmas és még nem lenne a mostani ízületi nyavalyám, megtanulnám ezt a Django stílust, mint a srácok:



De nem lesz ilyen, marad a mások hallgatása.

135.

@Talpi (#133): Nem nagyon találtam a neten áthúrozott ovállyukast, de a DellArte csinál klasszikust, az jól szól (bár nem olyan jól, mint a klasszikus D lyukas):

134.

@Talpi (#133): Igen, az a ragasztó leválik sajnos idővel, nekem is vissza kellett ragasztani, Paliét is, de kb. ez az egyetlen hibája a hangszernek.
Nejlonhúr: Nem tudom, ki kell próbálni. Szólni fog, az biztos, ki is lehet hangosítani, mert piezo, nem mágnes. Birta Miki egy nejlonosra áthúrozott Cort-on játszotta föl a Merci, Monsieur Django c. harmonikás lemezemet, az baromi jól szólt akusztikusan is (mikrofonnal vettem föl). Az eredeti nejlonos Maccaferrinek más a húrlábja (olyan, mint a sztenderd nejlonos húrláb).
Szerintem több lesz a mélye, és klasszikusabb hangja lesz, valamint finomabban kell bánni a pengetővel. Ha megcsinálod, érdekelne, mi lett az eredmény, mert ha jó, én is átszerelem az enyémet. :)

133.

@Flór Gábor (#132): Kösz a választ, csak azért is gondoltam rá mert az enyémben a gumi elemtartó ragasztása levált és összevissza lifeg. De akkor megpróbálom normálisan visszaragasztani. A nejlon húrozáshoz mit szólsz, játszottál már olyanon?

132.

@Talpi (#131): Nem bűn, ez nem egy muzeális érték, amit nem szabad módosítani, de én pl. nem szeretem utólag megfaragni a gitárokat. A hangja nem fog változni, mondjuk az autentikus külseje sérül. Vegyél bele rendes elemet (Duracell Powercell), és akkor nagyon ritkán kell cserélni.