A Universal a legismertebb superfan appba fektet be, a Warner sajátot fejleszt

Ahogy arról már többször írtunk, a zeneipar egyik fő fókusza idén a legnagyobb rajongók (superfan) jobb monetizálása. Általában 20% körülire szokás becsülni az arányukat a teljes közönségen belül, viszont jóval többet (egyes felmérések szerint kb. kétszer annyit) költenek zenére, mint az átlag.

A rajongói közösségek online kiszolgálására a legismertebb példa a koreai (a BTS mögött is álló) HYBE által fejlesztett Weverse. Korábban idéztük ennek a vezetőjét, Joon Choit, aki szerint a sikerük titka az, hogy “a rajongói élmény szét van szórva: itt veszel merchöt, ott koncertjegyet, egy harmadik helyen kommunikálsz a többi rajongóval stb. A Weverse az első olyan szolgáltatás, ami mindezeket egyetlen, kényelmesen használható helyre gyűjti.”

Choi beszélt arról is, hogy a Weverse szeretne terjeszkedni, elsőként az amerikai piacon. Mint kiderült, ez először a HYBE és a Universal Music Group együttműködésének keretében fog megvalósulni. A tíz évre szóló szerződés többek között a HYBE koreai előadóinak terjesztésére is vonatkozik. Emellett a UMG befektet a Weverse-be, és Scooter Braun vezetésével promóciós és marketing kampányokat tervez az USA-ban. (A Justin Bieber, Kanye West, Ariana Grande stb. menedzsereként ismertté lett Scooter Braun Ithaca Holdings nevű cégét 2021-ben vásárolta fel a HYBE. Braun nevét sokan onnan ismerik, hogy Taylor Swift azért kezdte el újrarögzíteni korai albumait, mert ő megvette a Big Machine kiadót.)

A UMG és a Weverse már 2020 óta együttműködik, de ennek keretében eddig csak kevés, nem is a legismertebbek közé tartozó universalos előadó próbálta a rajongóbázisát a Weverse-en építeni.

A Music Business Worldwide új interjújában a Weverse vezetője, Joon Choi elmondta, hogy tudja, hogy az amerikai előadók “nincsenek hozzászokva azokhoz a módszerekhez, amelyekkel a K-pop előadók ápolják a kapcsolatot a rajongóikkal”, de igyekeznek kidolgozni a “mindenki számára működő receptet”.

Choi szerint a különféle közösségi oldalakkal szemben a Weverse mellett szól, hogy míg máshol a különféle adatok (lájkok stb.) nem feltétlenül korrelálnak a valós érdeklődéssel, addig náluk tényleg a rajongók olvassák a posztokat, nézik a livestreameket stb. A menedzsmentek számára ezért különösen fontosak az itteni felhasználókról, azok viselkedéséről szóló adatok. Ráadásul a Weverse kizárja “a zajt és a negativitást”, ami a közösségi médiában gyakran zavarja a zenészek és a rajongók kapcsolatát.

A Universal mellett a Warner Music Group új vezetője is a 2024 egyik fő stratégiai céljaként jelölte meg, hogy jobb (és jobban monetizált) élményeket kínáljanak a legnagyobb rajongók számára. Robert Kyncl nemrég arról beszélt, hogy a zene mindenhol jelen van, és a zenészek nem akarják egyetlen platformra optimalizálni a jelenlétüket. Emiatt egy “cross-platform” megoldásra van szükség, és a kiadók – mivel amúgy is együtt dolgoznak minden platformmal – ideális pozícióban vannak, hogy ezt létrehozzák.

Ehhez persze a tech szektorban otthonosan mozgó csapatra van szükség, ami korábban nem állt a kiadók rendelkezésére, de a Warner összeállított egy fejlesztői gárdát. Még idén várható, hogy a kiadó elindítja a maga a superfan appját.



Categories: Hírek

Tags: , , ,

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading