Egymilliárd felhasználót vizionál a “zene ChatGPT-jének” alapítója

A Suno nem olyan rég még nem szerepelt a kötelezően említendő generatív MI-alkalmazások között, de mostanában úgy tűnik, hogy az egyik legfontosabb startup lett a területen – annyira, hogy a Microsoft MI-alkalmazásokat összegyűjtő Copilot alkalmazásába is bekerült, többek között a ChatGPT mellett (igaz, a Sunót külön be kell kapcsolni a Plugins fülön). Többen a “zene ChatGPT-jeként” emlegetik.

Ez elsősorban annak köszönhető, hogy szöveges promptok alapján a korábbiaknál jóval jobb minőségű zenéket képes előállítani, mégpedig énekkel, több nyelven is. Egyelőre egypercesek a számok, de ezt hamarosan a duplájára emelik. Az alábbi számot nem a publikus, hanem a hamarosan megjelenő V3 modellel íratta a Rolling Stone újságírója; a prompt a következő volt: “solo acoustic Mississippi Delta blues about a sad AI”.

A Rolling Stone cikke szerint az egyik alapító, Mikey Shulman a startup küldetését “a zenekészítés demokratizálásában” látja. Szerint aránytalan az, hogy “a zenehallgatók száma jóval meghaladja azokét, akik zenét csinálnak”. Az ő víziója szerint hamarosan egymilliárd ember fog havi 10 dolláros előfizetésért cserébe dalokat generálni a Sunóval.

Shulman szerint azonban ez nem jelenti azt, hogy fölöslegessé válnának a művészek. “Az a célunk, hogy legyen egymilliárd ember, akik sokkal mélyebben foglalkoznak a zenével, mint most. Ha tömegek foglalkoznának a zenealkotással, a zenei ízlésük kiművelésével, az a művészeknek is jó lenne. A zene általunk elképzelt jövője kifejezetten művészbarát” – mondja Shulman.

A Rolling Stone idéz azért egy menedzsert, aki szerint a zenészek megélhetését igenis érinteni fogja, ha filmekben felhasználható minőségű zenét állítanak elő az MI-alkalmazások – az ismert slágerekért feltehetően továbbra is fizetni fognak a produkciós cégek, reklámügynökségek, de a több syncet leválthatják a nem jogosítandó zenék.

A Suno fő befektetője, a korábban a (később a Spotify által felvásárolt) EchoNest adatelemzőbe befektető Rodriguez is arról beszélt a Rolling Stone-nak, hogy szerinte a Sunónak több előfizetője lehet majd, mint a Spotify-nak. Elismeri, hogy ez “jelenleg hülyeségnek tűnik”, de az a közös az igazán nagy cégekben, hogy képesek valamit, ami hülyeségnek tűnik, “kézenfekvővé változtatni”.

Rodriguez egyébként számít arra, hogy beperelhetik a céget a jogtulajdonosok. (A Rolling Stone a Universaltól kért erről nyilatkoztatot, de nem kapott.) De azt mondja, hogy “ha meglettek volna a megállapodások a kiadókkal, talán nem is fektettem volna pénzt a cégbe. Azt akartam, hogy kötöttségek nélkül tudják végezni a fejlesztést.” A Suno egyébként nem árulja el, hogy milyen zenéket használt a modellek betanításához. Kapcsolatban állnak azért a kiadókkal, és úgy gondolják, a zenészek iránti tiszteletük jele, hogy nem lehet azt kérni az alkalmazásuktól, hogy meghatározott zenészek stílusát, előadók énekhangját használja fel.



Categories: Hírek

1 reply

  1. Szörnyen hangzik.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading