JazzMa

Friss Hírek

Monday Monday2024. május 20.
Névnaposok – Felicia2024. május 20.
AMP – 20242024. május 12.
Takase, Aki: Forte2024. május 06.

Hírek

Nagy Emma Quintet feat. Lukács Miklós koncert a Trafóban (2023. 02. 03.)

A Nagy Emma Quintet koncertek tele vannak meglepetésekkel. Zenéjük kategorizálhatatlan, merészen lépik át a műfaji határokat. Valószínűsíthető, hogy új műfajt teremtenek. Lenyűgöző élmény látni, hallani őket. Átszellemültség, kísérletezés, virtuozitás, formai újítások, harmónia és diszharmónia ellen- és egyensúlyban.

dscf6901r.JPG


Nagy Emma – ének, zeneszerzés

Oláh Krisztián – zongora, zeneszerzés

Cseh Péter – gitár, zeneszerzés

Dénes Ábel – nagybőgő, zeneszerzés

Klausz Ádám – dob, zeneszerzés

Vendég: Lukács Miklós – cimbalom

Az est nyitóműve a „No Senses”. Ez a Nagy Emma kompozíció egyszerre aszimmetrikus, mégis nyugalmat hozó. Cseh Péter már a koncert első számában zseniálisan improvizál. Pillanatnyi megállás, majd visszatérés. Nagy Emma magabiztosan énekel kisszekundsúrlódást egy hangra. Mind az öt hangszer felütésenként játszik, generalpauzákkal megszakítva. (Ezesetben Nagy Emma hangképzését is hangszerként értelmezem.)

„Dénes Ábel szerzeménye következik” – konferálja fel Nagy Emma – „A munkacíme Triolás.”

Az elektronikához hasonló szaggatottságot ellensúlyozza a gitár és a hangszerszerűen megszólaló ének. Kifejező egyszerűség, szellős szólamok.. A dallam a mély regiszterben mozog, finom díszítéssel kiegészülve. A lezárással fényesítik a témát, a gitár magas hangokba emelkedik 

A „Modern Happy” egyenesen visz előre, az énekelt dallam gyönyörűen összefonódik a gitárjátékkal. Szétválnak, a gitár egy ráillő, mégis más motívummal további sokszínűséget ad. Oláh Krisztián zongoraszólója fényes, mégis árnyalt, diszharmonikus. Lágyan zárják le, Oláh Krisztián halkan végighúzza a kezét a zongorahúrokon.

Nagybőgővel kezdődik a „Commodore 64” munkacímű Klausz Ádám-szerzemény. Nagy Emma éneke érzelmekben a leggazdagabb. A ritmusszekció különböző metrumot játszik páratlan összhanggal. A zongorán játszott hullámhangzatok hozzáadnak a csúcsponthoz.


dscf6618vnr.JPG


Nagy Emma a zongorához ülve játssza az „I Lay Down”-t. Átvezetéssel összefűzi a „Satellite / Synced” című művel. Zongorán egy ideig az énekszólamot is játssza, majd ettől eltávolodva énekével a mély hangokba merül. Gyönyörű díszítéssel fejezi be a művet.

Cseh Péter kompozíció következik, a „This Won't Last”. A dallamot körülírják a gitár harmóniái. Klausz Ádám folyamatosan megújítja a dobzengést. Észrevétlenül vált a dobverők között, olykor egyszerre három ütővel játszik. A zenekar fokozza a témát, Cseh Péter rockos kísérletezéssel improvizál, elrepülünk a találékonyságától. Egy ponton didergő vibrato-t játszik. A lezárás letisztult, kifényesedő.

A közönség egyre fokozódó bátorsággal él lelkesedése minden eszközével. A színpad és a széksorok közti térrészben egyre többen táncolunk. Érkezik az est különleges vendége, aki színpadra lépése pillanatától hihetetlen érzékenységgel fonódik össze a quintet művészeivel. 

„Szeretném a színpadra szólítani Lukács Miklóst.”

A „Grow Up Fast” szokatlan módon ének groove-val kezdődik, a nagybőgő veszi át. Egészhangú skála cseng a dallamban, kromatika a válasz. Nagy Emma eltávolodott, lebegő, hosszú értékeket improvizál, Lukács Miklós a felhangdús cimbalmon egyszerre képez feszültséget és feloldást. Oláh Krisztián olyan sebesen játszik, hogy ujjaival beszínezi a levegőt. Meg-megjelenít témarészleteket, tovább fokozva az összetettségüket. Lukács Miklós a húrok külső részét pengeti. A leütéseit követő hanglefogás mindig meglepő, miközben gyönyörű arányrendben illeszkedik a környezetéhez. Az elrejtett bővített akkord még tovább színesíti a mű hangulatát. Ének és cimbalom közti félhangsúrlódás, nagyszekund a relatív feloldás.

Gyönyörűen kezdődik az „LFO” (is). Forgó motívummal ad új nézőpontot ez a Nagy Emma kompozíció. A felhangzó zongora, majd ének frázisaihoz, Dénes Ábel finoman csatlakozik nagybőgőn. Nagy Emma hangjának frekvenciáin aprólékosan egyensúlyozva röpít hihetetlen magasságokba. Lenyűgöző! A mű témáját a magas regiszterben díszíti Lukács Miklós.  A feloldás mintha előbb volna a lezárásnál, elgondolkodtató feszültséggel ér véget.

A taps után felhangokat kiemelő, minimalista cimbalomszólót hallunk. Az egyik legmeglepőbb ellentétpár a csaknem „üres” kezdés utáni telített, sűrű, összetett hangzásvilág. Hirtelen csendül fel az egyik leglendületesebb Nagy Emma Quintet-mű, a „Why Love”, mely Oláh Krisztián szerzeménye. Lukács Miklós végigfut a cimbalmon az improvizációjában is, prímeken megállva trilláz. Cseh Péter elröpítő, torzított hangokat játszik a szólójában. Összetett átvezetés a dobnál, mely Klausz Ádám téma feletti őrülten virtuóz improvizációjának előhangja. Fényes, komplex zongoraimprovizáció vezet a nyugvóponthoz. Igen, az improvizációval fejezik be művet.

A „When the Loving Comes” Klausz Ádám szerzeménye. Felültésbeli felütések, pontozott hangértékek hihetetlen pontossággal, minden hangszeren. Pedál nélkül, mégis teljes értékűen improvizál Lukács Miklós. Ellenpontozza Cseh Péter finom visszhangú gitárhangja. Oláh Krisztián keze kromatikával fut a zongorán, motívumokat játszik a semmiből. Nagy Emma mintha végtelen levegővel énekelne a mű utolsó részében.

Dénes Ábel virtuóz improvizációjával kezdődik a ráadás. Ritmusban is tovább színesíti a bátor nagybőgőszólóját. Egyszerre dobol és penget a húrokon. Staccato-val ellenpontoz, vissza-visszatérve a gyors dallamfordulatokhoz. A szólója végén kezdődik a „Set to Face” alaptémája. Lukács Miklós csillogó hangokat illeszt a műhöz a cimbalom húrjainak leütésével, vagy éppen pengetésével. Nagy Emmával közös improvizációjukból kiemelkedik a hosszan kiénekelt kétvonalas Fisz, és azt körülíró hangláncok. Nagy Emma egymás után gyors ritmusértékekben énekel kétvonalas E-t. Egy rezgéssel sem távolodik el a hangtól. Az énekesnő egy halk hangot zenei kiáltássá erősít, melyet Klausz Ádám dobolása még tovább fokoz. Új rész kezdődik a műben, Cseh Péter és Oláh Krisztián improvizál különös egyediséggel, játékossággal. Visszatér a téma, melyet variációs ismétléssel fokoznak az elszállásig. Lassuló, elcsendesülő befejezés... és az összes hangszer sforzando-n zár!


01-6.JPG


03dscf6860ffr.JPG


02-11.JPG


04dscf6946r.JPG


05dscf6502cr.JPG


06dscf6666r.JPG


dscf6581r.JPG


dscf6730r.JPG


dscf6748r.JPG


dscf6793r.JPG


dscf6836ffr.JPG


dscf6844ffr.JPG


dscf6928r.JPG


2023. február 3-a a Trafóban sokunknak különleges, gyönyörű, emlékezetes estévé vált.

Akik szeretik a meglepetéseket és nyitottak a változásra, jöjjenek el a következő koncertjükre!


hangfoglalo.jpg


nka-logo.jpg

Vissza a hírekhez