A 2021-es rekordnövekedést nem sikerült megismételnie a kiadóknak, a magyar zene streambevételei viszont megugrottak

IFPI: 9,5%-os növekedés, TikTok és MI

Egyszerre jelent meg a hangfelvétel-kiadók globális és magyar szövetségének éves jelentése. Az IFPI globálisan 9,5%-os növekedésről számolt be. Az elmúlt két év rendkívüli eseményei miatt nehéz ezt a számot jól elhelyezni valamilyen trendben: 2020-ban 7,4%-os volt a növekedés, a 2021-ben pedig soha nem látott mértékben, 18,5%-kal nőttek a bevételek.

A növekedést ismét leginkább a streamnek köszönhetik a kiadók: 11,5%-kal nőttek az ebből érkező bevételek, immár a teljes összeg több mint kétharmadáért felel ez a terület. (A 67% megoszlása: 48,3% előfizetés, 18,7% reklámokból finanszírozott stream.) A fizikai bevételek ismét nőttek, bár nem olyan mértékben, mint 2021-ben, de a vinyleladások 17,1%-os emelkedése és a CD igen enyhe csökkenése (0,4%) összesítve 4%-os növekedést eredményezett. Mindezeken a területeken a növekedés elmaradt a pandémia utáni 2021-es megugrástól; a sync az egyetlen, ahol ugyanolyan, 22%-os emelkedést láthattunk 2022-ben, mint az előző évben. Egyetlen olyan terület volt, ahol csökkentek a bevételek: letöltések és egyéb digitális bevételek (a streamen kívül).

Forrás: IFPI

Az elmúlt években sok szó esett Kínáról, és az ország 2022-ben immár az ötödik legnagyobb zenei piac volt; valamint a latin-amerikai régió gyors növekedése sem újdonság, aminek köszönhetően Brazília ismét a 10 legnagyobb piac között van.

Az IFPI jelentése szokás szerint hosszan ír arról, hogy milyen szerepük van a kiadóknak a lokális színterekre épülő, de egyre inkább globálissá váló zeneipar lehetőségeinek kihasználásában, valamint hangsúlyozza, hogy a kiadók és az előadók között partnerségi viszony van. Érdekes, hogy hogyan kerül elő a jelentésben a TikTok: több megszólaló is hangsúlyozza, hogy ugyan a rövid videók rendkívül népszerűek, a zenész világában való “elmerülést” lehetővé tevő hosszabb tartalmak legalább ilyen fontosak.

Az egyik esettanulmány a brit Sam Ryderről szól, aki ugyan a TikTokon lett ismert, ám kiadója, a Parlophone hangsúlyozza, hogy nem pusztán a nézettségi adatok alapján döntöttek a szerződtetése mellett, hanem a személyes találkozásra is szükség volt ehhez: az győzte meg őket arról, hogy Ryderben megvan a lehetőség, hogy valódi sztár legyen, illetve hogy dalokat is tud írni. A pályájának a tervezésekor is figyeltek arra, hogy ne rögtön olyan dallal jöjjenek elő, ami ugyan TikTok-szenzáció lehet, de egyben be is skatulyázná őt és így korlátozná a lehetőségeit. Persze fontos a közönséggel itt is tartani a kapcsolatot, de a virális siker és a hosszú távú karrier közötti átmenet nagyon összetett folyamat. “Egészen más az, hogy szeretsz egy dalt és meg akarod hallgatni százszor, meg hogy 15 másodpercre belehallgatsz egy Whitney Houston-feldolgozásba” – mondta a Parlophone elnöke.

Sok szó esik a syncről is, hiszen 2022 egyik legnagyobb szenzációja pont ennek köszönhető: természetesen a Running Up That Hill sikeréről van szó, ami “a legnagyobb sync volt valaha”, és sokak figyelmét ráirányította erre a területre – ahol természetesen az IFPI hangsúlyozza, hogy milyen fontos a kiadók kapcsolatrendszere és szakértelme.

Szóba kerül a mesterséges intelligencia is. A kiadók támogatják ennek az emberi kreativitást vagy éppen az adatelemzést támogató fajtáját, de “az MI más alkalmazásai egyre inkább ellentétben állnak a zene lényegét adó emberi faktorral és eredetiséggel” – fogalmaz a jelentés. Így például aggasztóak az MI által generált énekhangokat használó feldolgozások, illetve az, hogy engedély és kompenzáció nélkül használnak generatív MI betanítására zenéket.

Mahasz: a magyar zene streambevételei 40%-kal emelkedtek

A Mahasz jelentése idén is csak a fizikai és a digitális bevételek alakulásáról szól, tehát a jogdíjbevételek és a sync nem szerepelnek a jelentésben.

A két bevételtípus összesítve 8,1 milliárd forint bevételt jelentett, ami 17%-kal magasabb az előző évinél. Ennek 79%-a digitális, ami túlnyomórészt a streamet jelenti. A digitális bevételek 2020-ban 40%-kal, 2021-ben 28,5%-kal emelkedtek. Ehhez képest a 2022-es növekedés a globális trendekkel összhangban alacsonyabb volt, 20%-os.

Ezen belül a magyar és a nemzetközi repertoár által hozott bevétel nagyon másként alakult, mégpedig a hazai zenék javára: ezek streambevételei 40%-kal, 2 milliárd forintra emelkedtek, így már a hazai kiadók streambevételeinek mintegy harmadát teszik ki.

A fizikai eladásokat nézve a vinylből származó bevétel 2021-ben hagyta le a CD-k utáni bevételeket. A 2021-es 46%-os megugrás után a vinyl példányszám enyhén, 4%-kal csökkent (219 ezerre), viszont a prémium termékként pozicionált lemezek utáni bevétel így is 22%-kal tudott nőni. Érdekes módon a CD-k esetén komolyan zuhant a példányszám, 45%-kal, 431 ezerre – a bevételek ehhez képest csak 13%-kal estek vissza. Míg 2021-ben kb. 3 és félszer több CD kelt el Magyarországon, mint vinyl, addig 2022-ben már kevesebb mint kétszeres volt a szorzó a két formátum között.



Categories: Hírek

Tags: ,

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading