Dal+Szerző Playlist #135: Artisjus-díjasok

A Dal+Szerző Playlist az Artisjus magyar zenéket bemutató sorozata.

Az aktuális playlistek meghallgathatók itt:

Spotify – YouTube

Playlist rovatunkban szokás szerint bemutatjuk az Artisjus-díjjal elismert zeneszerzők, szövegírók, alkotói közösségek műveit. A 2024-es díjazottak teljes listája itt olvasható. (A díjazott komolyzenei művek közül egy, Dargay Marcell, Dinyés Dániel, Futó Balázs, Mátrai Diána Eszter: Jób könyve nem található meg az interneten.)

Könnyűzenei alkotói életműdíj: Tabár István

Tabár István a nyolcvanas évek végén az akkor újhullámos Exotic alapítójaként került a könnyűzenébe, amiből a kilencvenes évek elejének meghatározó popzenekara lett. Ennek feloszlása után a Joyride Produceri Iroda vezetőjeként számos zenekart segített. Főleg szövegíró, de zenét is szerez, könnyebb és elvontabb művekben is közreműködött. Életműve szerteágazó: több mint 70 társszerzővel dolgozott több mint tíz arany- és platinalemezen; 300 szerzeményt jegyez, évente sokezer médiaelhangzással.

Exotic: Trabant

“Pontosan tudtuk, akinek Trabantja van, az büszkeségből, akinek meg jobb kocsija van, az azért fogja fütyülni. Bármit csinálok az életben, ennek az árnyékából nem fogok tudni kilépni. Pedig írtam – saját véleményem szerint – sokkal jobb dalokat. Persze akkor kiröhögtem volna azt, ha valaki azt mondja, hogy még harminc év múlva is játsszák folyamatosan a rádiók” – mondta Tabár István erről a slágerről ebben az interjúban.

Zene: Tabár István. Szöveg: Vilmányi Gábor. ISWC kód: T-007.009.577-0

Zoltán Erika & Robby D. feat : Csepregi Éva: Szívünkből Szólt

A Joyride egyik sikeres előadója volt Erica C. (vagyis Zoltán Erika) és Robby D. duója.

Zene: Kolozsvári Tamás, Krajczár Péter. Szöveg: Tabár István. ISWC kód: T-007.235.024-3

Tolvai Renáta: Élek a szemeidben

Előadók egy még újabb generációja is rátalált Tabár Istvánra. “Soha nem mentem oda senkihez, hogy szeretnék vele dolgozni. Mindig megtalálnak, az utóbbi években a „friss felhozatalból” Tolvai Renátának, Kállay Sounders Andrásnak, Palcsó Tamásnak, Peter Srameknek, Kökény Attilának, Cserpes Laurának írtam nótákat” – mondta az említett interjúban. (A Spotify-on nem található meg.)

Zene: Krajczár Péter, Pacsai Márk. Szöveg: Tabár István- ISWC kód: T-007.198.903-1

Az év könnyűzeneszerzője: Kovács Adrián

Kovács Adrián “a magyar zenés színházi élet egyre markánsabb, jelentősebb alkotó személyiségévé válik” – olvasható Kocsik Tibor laudációjában. “Érettebb műveiben” (amelyek közé A Pendragon-legenda is tartozik) “zenei világa egyre inkább a művészi elmélyülés, az alkotói igényesség, a zenei fantázia áradása s a biztos szakmai elhivatottság értékét hordozza magában.” (A Spotify-on nem található meg.)

Kerényi Miklós Máté – Dönteni kell / Kovács Adrián – Galambos Attila: A Pendragon-legenda – Zene: Kovács Adrián. Szöveg: Galambos Attila, Kerényi Gábor Miklós. ISWC kód: T-007.335.916-6

Az év könnyűzenei szövegírója: Schwarcz Ádám / Beton.Hofi

A kortárs rap egyik legnagyobb kritikai sikernek örvendő előadója “az elmúlt négy évben közel ötven dalt és húsz klipet adott ki, számos kollaborációban vett részt, és mindeközben végig önazonos maradt. Szofisztikált, érett, szociografikus és egyben önfeltáró szövegeivel mélyen belekarcolta magát a magyar zenei életbe” – olvasható Major Eszter laudációjában.

Beton.Hofi x Hundred Sins x laurie. x Dom Beats: Holnap megállnak az órák – Zene: Tomsits Rudolf. Szöveg: Vass Valéria. Zenei átdolgozók: Pócsi László, Botond, Hegyi Krisztián, Kosztolánszki Dominik. Szövegátdolgozók: Schwarz Ádám, Süli Júlia Laura. ISWC kód: T-323.769.224-5

Az év produkciója: Stúdió 11 – 60 éves koncert

A jazz és a könnyűzene majd’ minden stílusában alkotó zenekar munkásságát “a folytonosság, az önállóság, a magas szakmai felkészültség és kreativitás egyaránt jellemzi” – olvasható Bágyi Balázs laudációjában. Ezt igazolta az összegzés igényével a Müpában rendezett koncert. (A koncert felvétele nem található meg online; a Playlistben egy olyan 2020-as koncertfelvétel szerepel, aminek énekesnője, Szőke Nikoletta a nagykoncerten is fellépett a zenekarral. A Spotify katalógusában eredeti változata szerepel csak.)

Szőke Nikoletta feat. Studio11 Ensemble – Az út hadd vigyen – Zene, szöveg: Horváth Józsefné. ISWC kód: T-007.323.441-9

Az év junior könnyűzenei alkotója: Baukó Attila / Azahriah

Azahriah példátlan sikere mindenki számára ismert. “A sikeres könnyűzene jelenlét, aktivitás, kommunikáció, kreativitás és kitartás gyümölcse. Megtalálni a megfelelő és látványosan sikeres hangvételt, szöveget, hangszerelést, színpadi- és médiajelenlétet közel sem csak szerencse kérdése, hanem páratlan koncentráció és szórakoztatóipari bravúr” – olvasható Czutor Zoltán laudációjában.

3korty – Zene, szöveg: Baukó Attila. ISWC kód: T-317.730.061-3

Az év junior könnyűzenei alkotója: Szirmai Marcell / Pogány Induló

“Pogány Induló a magyar rapzene ígéretes tehetsége. Dalai társadalmi relevanciát és mély személyes élményeket tükröznek, miközben friss lendületet adnak az old school rap műfajának. Őszinte és provokatív hangnemben tárja fel a társadalom rejtett működését, éleslátóan megmutatva a mindennapokat formáló dinamikákat” – olvasható Both Miklós laudációjában.

Az év junior könnyűzenei alkotója: Cseri Hanna / cserihanna

A bábszínházi rendezőként, zeneszerzőként is ismert Cseri Hanna “dalaival úgy enged betekintést a hétköznapjaiba és érzelmi életébe, mintha csak a naplójából olvasna fel nekünk. Szövegei abszurd humorral átszőttek, hol komolyak, hol szerethetően kislányosak, jó ritmusban váltakozik bennük a mélység és az üdítő könnyedség” – olvasható Major Eszter laudációjában.

Zsiráfhát – Zene: Cseri Hanna Júlia, Kövér Kristóf. Szöveg: Cseri Hanna Júlia. ISWC kód: T-318.360.808-0

Az év komolyzenei műve: Eötvös Péter: Valuska

“Pályája során Eötvös Péter 13 operát komponált, de csak az utolsót, a Valuskát magyar nyelven, Krasznahorkai László Az ellenállás melankóliája című kisregényéből. A szerző szerint műve „tragikomédia zenében vagy groteszk opera”. A szereplők szélsőséges jellemvonásait és indítékait Eötvös gazdag hangszerelési eszköztárának sokféle árnyalatával ábrázolja” – olvasható Mózes-Szitha Tünde laudációjában. (A Spotify-on nem található meg.)

Az év komolyzenei műve: Mohay Miklós: Aranyszájú Szent János liturgiája

“Ez a monumentális kórusmű a magyar szakrális zene maradandó alkotása. Bár a szerző a bizánci rítusban általánosan használt egyházi szláv nyelven komponálta meg a liturgikus szöveget, mélyen ismeri és szervesen adaptálta a magyar kórustradíció megkerülhetetlen vokális örökségét” – olvasható Madarász Iván laudációjában. (A Spotify-on nem található meg.)

Az év junior komolyzenei alkotója: Oláh Patrik

Oláh Patrik “legfontosabb zenei célkitűzéseként olyan kortárs zenét szeretne írni, amely magába olvasztja a magyarországi cigányzene hagyományait is” – olvasható Tihanyi László laudációjában. Számos versenyt, pályázatot nyert; Fusion című műve például Budapest új nyitánya lett. (A Spotify-on nem található meg.)

Fusion – Zene: Oláh Patrik Gergő. ISWC kód: T-321.092.897-1

Az év magyarnótaszerzője: Ludvig József

A klasszikus zenei végzettségű Ludvig József nemcsak zeneszerzőként és szövegíróként szolgálja a magyarnóta ügyét, fennmaradását, népszerűsítését, hanem számos zenei albumot, kottát is megjelentetett; továbbá zenetanárként is dolgozik. (A Spotify-on nem található meg.)

Virág nyílik lábad nyomán – Zene: Éliás Tibor. Szöveg: Ludvig József. ISWC kód: T-302.813.930-8

A Playlist a YouTube-on:



Categories: Playlist

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading