Lehet, hogy a dalok mégsem valók a tőzsdére: a Hipgnosis-ügy vége

Ahogy nemrég írtuk, az egy ideje már anyagi gondokkal küzdő Hipgnosis valójában több céget takar; ezek közül a londoni tőzsdén jegyzett Hipgnosis Songs Fund (HSF) felvásárlására tett ajánlatot a rivális Concord. Ehhez azonban az alapító Merck Mercuriadis által vezetett Hipgnosis Songs Managementtel (HSM) kötött tanácsadói szerződést is fel kellett volna mondani, ami – ahogy várható volt – a HSM részéről ellenállást váltott ki.

Jó esetben lezárulhat a Hipgnosis kálváriája, ugyanis élve az alapító okiratban foglalt jogával, a HSM-et, valamint a szintén katalógusokat birtokló Hipgnosis Songs Capitalt is finanszírozó Blackstone alapkezelő egy jobb ajánlatot tett a HSF felvásárlására. Részvényenként 1,3 dollárt fizetnének a befektetőknek, ami azt jelenti, hogy a cég egészét 1,57 milliárd dollárra értékelik; a Concord ajánlata 1,51 milliárd dolláros cégértékelésnek felelt meg.

A HSF igazgatótanácsa korábban támogatta a Concord ajánlatát, most ezt visszavonta, és a Blackstone (pontosabban egy erre létrehozott cég, a Lyra Bidco) mellé állt. Az alapkezelő “régóta jelen van a különféle média- és szórakoztatóipari szektorokban, beleértve a zenei jogokat is. Átfogó platformjuk és a mi cégünk működési tapasztalatai növelni fogják a megszerzett jogok értékét” – szólt a nyilatkozatuk.

Úgy tűnik, hogy ez a felvásárlás tényleg meg fog valósulni, a harmadik negyedévre várható az ügy lezárása. A Music Business Worldwide a Blackstone nyilatkozata alapján azt tippeli, hogy várható a fent említett két cég, a HSF és HSC összevonása.

A felvásárlás egyben azt is jelenti, hogy a Hipgnosist kivezetik a tőzsdéről. A cég kálváriájának tanulságait a Guardian üzleti rovatának elemzője úgy foglalta össze, hogy az bizonyosodott be, hogy “a dal mint befektetési eszköz” nem való a tőzsdére.

Ezzel Merck Mercuriadis nagy ötletére utal: ő győzte meg a pénzügyi világot arról, hogy a dalok – legalábbis az örökzöld slágerek – szerzői jogai sajátos vagyontárgyakként foghatók fel, amik hosszú távon biztos jövedelmet biztosítanak. Még azt is állította, hogy a dalok az aranynál vagy az olajnál is biztosabb befektetést jelentenek.

A Guardian elemzője nem ezt tagadja, hanem azt írja, hogy a dal mint befektetési eszköz nem való a tőzsdére. A kamatok a részvények árára gyakorolt hatásán túl probléma volt a Hipgnosis esetében, hogy a zenei katalógusok “nem likvid piacot” képviselnek, így ezek pénzügyi értékének megítélése vita tárgya lehet (mint ahogy volt is a Hipgnosis esetében). A katalógusok felvásárlásánál az árakat nem szokás nyilvánosságra hozni (bár a lapok mindig közölnek értesüléseket), és ez az egész iparágat átható transzparenciahiány sem illik a tőzsdei működéshez.

A Guardian szerint a hosszú távú befektetésként felfogható szerzői jogoknak sokkal jobb tulajdonosai lehetnek a több évtizedes horizonttal működő nyugdíjalapok.



Categories: Hírek

Tags: ,

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading