4-5 éve gitározom.

Sziasztok!
4-5 éve gitározom. Mindig gitárkombókkal játszottam, de úgy érzem váltanék fej+láda kombóra. Viszont egyáltalán nem tudom mi lenne a legjobb választás, vagy mi az ami megérné. Jelenleg egy Vox-om van, egy 30 wattos modellezó kombóm. A Vox hangját nagyon szeretem, utána az Orange és a Marshall jön számomra. Leginkább stratokkal játszom, Red Hot Chili számokat, bizonyos magyar alter bandák számait és az angol vonal mozgat (Artic Monkeys, The Strokes). Tudnátok valamit ajánlani vagy valami segítséget adni, hogy nektek mik váltak be és az alapján elindulnom?
Keretem kb fejre max 150, ládára egy 70-80.
Köszönöm!
Szép napot nektek!
    Number of comments - 55
  • 55.

    Messius és akit még esetleg érdekel.
    Nem akarván szétoffolni ezt a topikot, lévén nem emiatt nyitotta a kolléga, ezért a “Gitárbarkács˝-ba posztoltam a FX-Loop-os hangerőszabályzót.

  • 54.

    # 43
    Bocsánatot kérek.
    Kicsit lejjebb görgetve és újraolvasva rájöttem, hogy fölöslegesen írtam az előző kommentet.
    Természetesen 2 db 8 Ohm-os hangszóróból monóban sosem lesz 8 Ohmos impedancia.
    Toni L. -nek igaza van.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 53.

    #43
    Toni L Ezt azért kicsit nem értem:
    ˝Lehet, hogy jobb lenne, ha én ma már nem szólnék bele, de szerintem egy konkrét ládáról beszélt, ami sztereóban 8 ohm, monoban 4/16. Vagyis 2 db 8 ohmos lehet benne, amit lehet sorba és párhuzamosan is kapcsolni. Ebből nem jön ki egy kéthangszórós, 8 ohmos.˝
    Sztereóban: a jobb 8 Ohm és a bal is 8 Ohm. Ez kettő darab csatorna és két hangszóró.
    Monóban, meg párhuzamosan 4 Ohm lesz sorosan meg 16 Ohm. Ez egy csatorna és két hangszóró.
    Hol itt az ellentmondás?

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 52.

    Szerintem is sokat dobna rajta, ha gyárilag is megoldották volna ezt. Bár ha így használom, akkor ezzel kiiktatom a hasznos funkciók sorából az FX loop-ot. Nekem az a gondom a Fender csöves erősítőivel, hogy ebben a sorozatban nincs igazán kis teljesítményű erősítőjük. A Pro Junior is 15W, a 10-es hangszórójával valamivel halkabb, mint a Blues Junior, de szolgáltatások terén szánalmas. Egy kapcsoló, egy hangerő és egy nyamvadt hangszín poti és slussz. Neandervölgyi stílus. Nekem a Blues Junior hangja nem jött be igazán, kicsit tompának éreztem. A következő opció a Blues Deluxe, de az meg már bontja a falat. A továbbiakról nem is beszélve. Este összedobok egy ilyen ˝power attenuator˝-t, aztán majd beszámolok.

  • 51.

    Értem amit írsz, nekem is Hot Rod van. Drive, Volume és Master potik vannak, amikkel ezt meg lehetett volna oldani gyárilag, amúgy imádom a cuccott!!! Ez a plusz poti csak egy ˝mankó˝ a gyári master potinak, megúszható lett volna de ez már elektronikai kérdés. ;)

  • 50.

    A Fender Blues / Hot Rod Delux két független csatornával rendelkezik. Van master volume, de csak a drive csatornán, a clean-en nincs master. Alig moccannak a potik a nulláról és már szobahangerő van. Nem lehet kitekerni a clean csatornán a Blues Deluxot sem anélkül, hogy levinné a fejemet. A drive-ot sem lehet feltekerni, hogy rendesen torzítson, mert még úgy is kevés neki a master. Ezzel a trükkel rendesen ki lehet hajtani az előfokot, a véleményezők, a tesztelők mind azon örömködnek, hogy megjön a rendes hangzás normális gyakorló szobahangerőn is. Ezzel egy színpadi erősítővel is lehet otthon gyakorolni.

  • 49.

    #48. Hasznos lehet valóban, bár nem értem miért nem teszi ezt meg a gyári master poti... Megnéztem a Hot Rod kapcsolási rajzát, a master és az FX Loop között csak két ellenállás meg egy műveleti erősítő van.

  • 48.

    Nem tartozik szorosan a témához, de szó volt itt a nagyobb teljesítményű csöves erősítők szobahangerőn való használatának a nehézségeiről. Van egy egyszerű trükk, ami FX loop-os erősítőknél működik. Lehet kapni készen is ilyen oroszlánszelidítőt:
    www.ebay.com

    Itt egy kis demo:



    De Wampler szaki is rácuppant:

    Holnap összedobok egyet,kísérletképpen, van itthon hozzá minden.

  • 47.

    Toni L.
    8 ohm eredő impedanciát (8 ohmos hangszórókkal) csak 4db hangszóró vegyes kötéssével lehet kihozni (vagy 1db 8ohmossal). De lehet fokozni 16db-al stb..stb...de az már abnormális! :)

  • 46.

    valószínűleg az a konkrét láda jó ár/érték arányú lehet

  • 45.

    Egyébként lehet itt sokféle 212 ládát találni ami megfelelő impedanciájú.

  • 44.

    Így van

  • 43.

    Lehet, hogy jobb lenne, ha én ma már nem szólnék bele, de szerintem egy konkrét ládáról beszélt, ami sztereóban 8 ohm, monoban 4/16. Vagyis 2 db 8 ohmos lehet benne, amit lehet sorba és párhuzamosan is kapcsolni. Ebből nem jön ki egy kéthangszórós, 8 ohmos. De bocs, ha megint hülyeséget beszélek...

  • 42.

    #41. István!
    Hogy érted hogy a fele szólna a 212-es ládának? Ha jól értem neked 8 ohm-os láda kell a gyári hangszóró helyett. Több variáció is van:

    212-es hangláda(2db 12colos hangszóró), amiben mindkét hangszóró 16 ohmos és párhuzamosan van kötve, ez eredőben 8ohm.

    212-es hangláda, amiben mindkét hangszóró 4 ohmos és sorba van kötve, ez eredőben 8 ohm.

    112-es hangláda, amiben egy hangszóró lakik es 8 ohmos.

    Ezenkívűl lehet 4 hangszórós hangláda, ha érdekel leírom azt is.

    Persze lehet 12colos helyett más méretű is, de általában ezt használják. (A hangszórót/ladát úgy kell választani hogy teljesítményben nagyobb legyen mint az erősítő max. teljesítménye!)

  • 41.

    Csak eljátszottam a gondolattal. Árulnak itt egy ilyen ládát, de felesleges 212 láda ha úgyis csak fele szólna, úgy hogy részemről felejtős. A combo hangszórója 10` lejjebb azt írta valaki, jobban fog szólni ládával. De a Blackstar 212 annyiba kerül mint egy új Palmer CAB 112 GBK (a lejjebb említett greenback-al).

  • 40.

    Tisztelem azt, aki belátja a tévedését, ebből hamar kiderül, hogy gondolkodik.

  • 39.

    Koriander igazad van, éppen most akartam módosítani a bejegyzést. Valóban hülyeséget írtam. Bocs, előbb járta a kezem, mint az eszem :-(

  • 38.

    Ne hallgass az előttem szólóra, két 8Ohm-os hangszóró párhuzamosan kötve 4, sorosan 16Ohm lesz.
    Jól gondoltad eredetileg, csináld úgy.

  • 37.

    Pontosan meg kellene tudni, hogy hány ohmos hangszórók vannak benne. A soros / párhuzamos átkötésekkel lehet variálni. Elvileg, ha sztereóban 8 ohm, akkor oldalanként 1-1db 8 ohmos hangszóró van benne. A kettőt párhuzamosan kötve 8 ohm lesz a dupla hangszórós mono kimenet is. De biztos vagy benne, hogy a 15w-os erősítő rendesen meg tud hajtani egy 2x12-es ládát?

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 36.

    Igen

  • 35.

    Sziasztok! Ihletet kaptam a lentiektől a Fender Super Champ X2 (15W csöves) combomat ládával kiegészíteni. 8ohm hangszórót igényel.
    Blackstar HTV-212 8 ohms (stereo), 4/16 ohms (mono)
    Ez azt jelenti hogy az erősítő 8ohm igényével egyszerre csak az egyik hangszórót tudom csak használni?
    Előre is köszi.

  • 34.

    A blues deluxe egyértelműen egy nagyon jó blues erősítő. Marshall Blues breaker is nagyon jó, vagy a Peavey Classic széria és a Delta blues. Szerencsére van választék bőven itt az oldalon :)

  • 33.

    Köszi a kimerítő és tanulságos leírást. Egy ilyen sokoldalú zenésznek, mint Te, nagyon jó lehet egy ilyen sokoldalú erősítő. Én elég egyoldalú vagyok, csak blues és blues rock. Ehhez a stílushoz jobban fekszik a Fender Blues Deluxe. Persze, ha jobban tudnék gitározni, akkor nem is tulajdonítanék ekkora jelentőséget a hardvernek :-)

  • 32.

    Toni L.!
    A Vox AC30-at használom Gibson Midtown Custom-mal, Fender Strat-al, PRS 24-el, mikor mit kíván az adott zenekar hangzásvilága, de mindig sikerül számomra jól működő soundot kitekerni. Session zenészként pont azért választottam az AC30at, mert a lehető legtöbb zenei környezetben véleményem szerint jól ki lehet használni az erősítőt. Komplett turnékat nyomtam végig AC30 + Stratocasterrel és nagyon szerettem a hangját, pop, rock, rap stílusokban nagyon jól helyt áll. Volt elékötve Friedman BE-OD, Boss BD2, TC Mojo, Honeybee Double Trouble, TS9, vagy épp egy TC Spark mini, mindig ki tudtam tekerni belőle egy számomra tetsző és a zenei környezetbe, zenekari mixbe jól passzoló soundot. Kipróbáltuk egy csomó mikrofonnal is, mindig tök jó soundot kilehetett hozni belőle. Nekem a kedvenc mikrofon összeállításom stúdióban egy sima SM57 és egy Ribbon mikrofon.

    De nyilván a legnagyobb szempont az a személyes ízlés. Ami 1 embernek működik és tetszik, nem feltétlenül fog tetszeni másnak, és pont ez a szép a világban, hogy ahányan vagyunk, annyiféle hangzásvilág és ízlés van. Milyen rossz is lenne, ha mindenki Joe Bonamassa lenne. :D

    Ott van például Edge a U2 zenekarból. AC30 akat használ egy csomó különböző hangkarakterű gitárral. Én nagyon szeretem a soundját.

    Nyilván a többiek által korábban írt változók mind mind számítanak amiben el lehet veszni, és igenis számít minden. Kezdve az adott zenésztől aktuális lelki állapotával, akusztikától a páratartalmon, húron, hangszeren át, kábel, pedálok, áram ellátás, erősítő hangszóró, stb... A világ 2 pontján ugyanaz a setup kb sohasem fog ugyanúgy szólni... Szerintem ez amúgy egy jó dolog...

    Mindenesetre nálam ami működik, hogy AC30 top boost csatorna, break up pontig tekerve, overdrive pedálokat pedig stack-elem. Bármilyen gitárt kötök rá, működik a sound és tök jó, nekem mindig tetszik, nyilván az EQ beállítások a helyszíntől függnek mindíg... Ha metalt kéne játszani, akkor célszerszámot választ az ember mint mondjuk egy Dual Rectifier vagy egy Rockerverb, itt is kinek mi az ízlése.

    Érdemes nézni a témában a YT-on anyagokat, Rhett Shull, Pete Thorn RJ Ronquillio csatornáit... Nagyon sok érdekes, hasznos és tanulságos videó van fent.

    Megfelelő pedálokkal zseniálisan lehet testre szabni a soundot, és még egy ilyen oldschool erősítő mint az AC30 is tud nagyon sok soundot.

  • 31.

    Keve
    Milyen városi legendára gondolsz?

  • 30.

    #23. Keve
    Megtisztelő, de ezt:˝Háát nemtom Keve... ˝ nem én írtam! ;)

  • 29.

    Koriander! másképp, mint a városi legendák? :D nagyon sokat tájékozódom Wampler mester videóiból.

    Peterr! míg én mellébeszélek, addig te jó kis tanácsadást tartottál! ha biztosítási ügynök lennél, ez sokba kerülne Urbán Gergőnek! ;)

  • 28.

    Peterr, milyen gitárral hajtod, hajtottad a VOX-okat?

    Mert baromi jó erősítők és amíg csak a Gibson LP-vel tekertem az AC15-öt, addig nekem is maga volt a kéjmámor. Aztán vettem egy amcsi Fender strato-t is, de azzal már valahogy nem volt az igazi. Túl fényes, karcos volt a hangzás, és hiányzott az a jó koppanós, csattanós, jellegzetes strato-s hang. Ki lehetett tekergetni belőle a Fenderrel is egy jó hangzást, de olyant nem, amit alapból hoz a Blues Deluxe. Félreértés ne essék, nem azt állítom, hogy egy Fender strato-Vox AC páros nem jó, csak valószínűleg nem az én ízlésem.

    Meg az sem mindegy, hogy milyen zenét játszik rajta az ember. Zúzásra, kemény rock-ra szerintem alapon nem alkalmas sem az AC15, sem a Blues Deluxe. Én egy Fulltone OCD overdrive-ot használok, az valami fantasztikusan jó cucc. Mindkét említett erősítőnek csak jól feltekerve van igazán jó torzított hangja, de az sem valami szőrös. A Fenderre ez hatványozottan igaz. De az OCD-vel már kis hangerőnél is gyönyörű krémes torzítása van.

  • 27.

    Szia!

    Az alábbi írásomban kizárólag olyan erősítőket ajánlok, amiket próbáltam, használtam, magam is birtokoltam, vagy birtokolok, illetve jelentős időt töltöttem el az adott példánnyal ahhoz, hogy normális véleményt tudjak mondani. Használt vonalon indultam el kizárólag.

    Egy két ötlet. Tudom, hogy fej ládát szeretnél, de 1-2 alternatíva:

    Néhány pedalboard platform erősítő: Vox AC15 kombót Celestion Greenback hangszóróval 150e forintért ki lehet fogni, világbajnok a hangja, és zenekarozni is bőven elég. (Áldani fogod magad ezzel az erősítővel, ha épp egy emeletes komplexumban fogtok próbálni, és aktívan koncertező zenekarod lesz, mert 2 ember vigyorogva felszalad ezzel konténerrel együtt, akár a 4. emeletre is...) Vox AC30-at 200 körül bőven találni az oldalon. Nekem van egy AC30-am green back-ekkel, és világbajnok a sound, imádom... Bárki kipróbálja, mindenki dob tőle egy hátast, annyira jó. Nem véletlenül ipari standard, és meghatározó sound a könnyű zenében már a megjelenése óta. Ezekhez a stílusokhoz, egy normális overdrive pedál és egy fuzz-t találsz hozzá, és kész vagy...

    Fender blues junior, Hot Rod Deluxe és hasonló vonalon nagyon baró motyók vannak.

    Marshall DSL kombókat is a figyelmedbe ajánlanám, mert nagyon jók, Blackstar kombók is jó erősítők. 300 ezer ft körül néha találsz JVM-et is, ami nagyon jó kombó mindenre is. Ugyanúgy kombó vonalon 300 ezer ft alatt simán ki lehet fogni Orange TH30at, elvétve AD30at , Rocker 32-t, Rockert. Mesa Boogie Rect-O-Verb kombó is van már ilyen összegért, amikből végképp kitekersz jó soundot, ha kiismered.

    A fej láda kérdéskörben, 150 körül bőven szokott lenni az oldalon Marshall DSL, TSL fejek, Orange ből az OR20, Tiny Terror, Dual terror vagy épp a TH 30 (költségesebb történet) ami szerintem tetszhet neked. Ezek a fejek nagyon jók, ki kell ismerni őket, de garantáltan nem fogsz csalódni. A gitár láda az egy nehezebb ügy. A láda adja a sound 60%-át, amit nem hasraütés alapján találtam ki, ezek tények. Nagyon sok videó foglalkozik a témával a neten.

    75 - 80.000 Ft-tól kezdődnek az Orange PPC112 1x12˝ ládái, és nem véletlenül. (Nekem is van, nagyon szeretem és baromi jól szól. 150 körül találsz Orange PPC212 nyitott hátú verzióit, amik világbajnok ládák. Marshall 1960 néha felbukkan egy-egy lerúgottabb darab 100 - 130 körül, vagy épp a Marshall 1936 100 körül. Ami viszont ezeknél a ládáknál a kényes pont, hogy Celestion G12T-75 ökkel szerelt ládák. Ezek jó hangszórók, de talán az egyik legmegosztóbb hangszórója a Celestionnak. Eddig 2 fajta emberrel találkoztam akinek volt ilyen hangszórója és vagy imádták, vagy nagyon utálták. Én személy szerint a V30at és a Green Back-eket szeretem nagyon. Van G12T-75 el szerelt ládám, de nem szeretem a hangját egyszerűen. Kinek mi... Lehet, hogy neked pont ez fog tetszeni.

    Ennyi pénzért talán a legjobb választás fej láda ügyben az Orange Tiny Terror + PPC212OB láda lehet. :)

    Próbálj meg minél többet tesztelni! Remélem, hogy tudtam segíteni. :)

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 26.

    Csak annyit, hogy egyediek a megállapításaid.

  • 25.

    mit szeretnél ezzel mondani, Koriander?

  • 24.

    Nálad amúgy is másként vannak a dolgok.
    Most láttam a 412 láda hírdetésed, ami 280W, ezt 4db 75W-os hangszóró hozza össze.

  • 23.

    Messius: ˝Háát nemtom Keve...
    Ez az elméleted csak a fej+láda összeállításra vonatkozik, vagy kombók esetében is ugyanezt állítod?˝
    én egy 18W Epiphone fejet, egy 50W Marshall fejet és egy 60W Marshall kombót kötöttem ugyanarra az Epiphone 4x12 ládára. Hangerőben semmilyen különbséget nem tapasztaltam füllel, amikor ki voltak hajtva a fejek. Kisebb Volume állásnál a nagyobb teljesítményű fej tisztábban szól, később kezd el torzítani jelentsen ez jót vagy rosszat.

    ToniL: a kombócserélős történeted azért nem helytálló, mert ugyanazon a hangszórón ÉS ládán kellene összevetni a fejeket! Plusz, ha a mély hangok mennyiségének növekedését érzékelted, akkor annak nincs jelentősége, mert a gitárnak a közép tartományban kell érvényesülnie, a mély tartomány a basszusé.

  • 22.

    Azt nem én állítottam, hogy a nagyobb teljesítményű nem hangosabb, csak azt, hogy egy-egy decibel hatalmas ugrást jelent.
    Egy százas fullstack szabadtéren is elég önmagában, erre is lett kitalálva. Hirtelen a Hair c. film jut eszembe, mikor a mezőn játszik egy banda,
    Otthonra az aprócskák valóak. Egyebektől függetlenül a hangszórónak is kell bőven kakaó, hogy rendesen szóljon. A modernebb, master-es erősítőket már nem kell kihajtani csutkára, hogy élvezhető torzítás és hangzás jöjjön ki belőlük, de tény, hogy a csöves végfok teljes terheléssel érzi magát a legjobban.
    Motorozni is lehet a hálószobában, mint ahogy gitározni is, csak nem az igazi. Nekem a gitározás akkor jelent igazi élményt, mikor a hangerőtőt a hangszer is rezeg a kezemben.

  • 21.

    Értem én, de a felvázolt történetben nálam végig 12-es hangszórók dolgoztak, hasonló minőségű, teljesítményű cuccok. Persze, tudom hogy van a tudományos fizika meg az analóg, szubjektív emberi érzékszervek, de nekem a 40W-os csöves, akkor is jóval hangosabban szól mint a 15W-os. El nem tudom képzelni, hogy egy 100W-os Marshall fejet tudnék itthon emberi paraméterek mellet használni, még ha csak 3dB-is lenne a különbség.

    Én azt ítélem hangosabbnak, amit annak hallok. Tojok a brit tudósokra, meg a fizikai képletekre :-)

  • 20.

    18. Tóni L.
    Az emberi fül hangerőhöz viszonyulása logaritmikus.
    A dB-t valahogy úgy fogd fel mint a hangsebességet. Egy még elmegy,
    de öt már nagyon sok.
    A nagyobb hangszóróval növeled a leadott hangerőt, több levegőt mozgat, a nagyobb dB értéke is mutatja, jobb hatásfokkal dolgozik. A lustább membrán miatt vastagabban is szól a gitár vele. Vannak gitárosok, akik 15˝-os hangszórót is használnak.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 19.

    Ennek a kérdésnek a megválaszolásánál ˝szép lehetsz, de okos nem˝.
    Ennek tudatában, szerintem néhány dolgot körbe kellene járnod, mielőtt el kezdenél vásárolni.
    1. Tranzisztoros, vagy csöves erősítő lenne a cél? (A full cső az full cső, akármilyen modellezés mellett is hallani a különbséget) Azért ez sem hangzásban, sem árban nem mindegy.
    Ha ez eldőlt, akkor:
    2. Hol és mennyit fogod használni a cuccot?
    Ez azért érdekes, mert feleslegesen beruháznál, akkor, ha otthon, vagy próbákon, vagy kisebb helyeken játszol. Nagyobb termekben, vagy szabadtéren úgy is kimegy mikrofonon is a hang és azt a helyi rendszer fogja meghatározni, no meg a keverőpultnál dolgozó valaki, hogy hogyan hallatszol lentről. Egy csöves cucc kis teljesítményen ritkán szokta hozni azt a hangzást, amit
    50-70 %-on.
    3. El kellene gondolkodni azon, hogy biztosan a fej-láda megoldásra van szükséged?
    Kisebb teljesítményeken 30-50 W környékén egy jobb csöves kombó és egy gyengébb csöves
    fej - láda között nem fogsz hallani jelentős különbséget.
    A VOX AC30 -as belépő típusai ennyi pénzből már elérhetők, ami a leírtak alapján közel tökéletes lehetne számodra. Persze van az a pénz amiért kapsz jobbat is, akár még az AC30-as kínálatból is.
    Ezek, csak általam vélt szempontok, a lényeg, hogy mindenképpen hallgasd meg a cuccokat és a füled, meg az érzéseid alapján dönts. Persze ez időigényes játék, de mindenképpen megéri és ahhoz, hogy két hét múlva ne bánd meg a vásárlást elengedhetetlennek gondolom.
    Az, hogy neked mi lesz jó azt egyedül te fogod tudni.
    (Apró kiegészítés, nem kell rettegni a használt dolgoktól sem.)

  • 18.

    Skacok, ezt a ˝kétszer akkora teljesítményű erősítő vagy egyáltalán nem, vagy éppen hogy csak hangosabb˝ elméletet a való világban is így érzitek? Mert, hogy fizikai képletekkel levezethető és a brit tudósok is bebizonyították, az ok. de tényleg így is halljátok? Mert akkor én vagy UFO vagyok, hagy süket.

    Az elmúlt két évben volt egy VOX `Lil Night Train 2W-os fullcsöves kis fejem, először a hozzá kapott 10˝-os ládával (inkább dobozkával). Olyan kis sápatag, gizda, döglött hangja volt, ezért kapott egy másik gyári VOX ládát, 12˝-os Celestion Greenback-kel szerelve. No , itt már előjött a VOX feeling. Ezt a kis ékszerdobozt kb. 70-80%-ig lehetett feltekerni elviselhető szobahangerőre, a 28 négyzetméteres nappaliban.

    Aztán a kisördög addig böködött a szarvával, amíg a kis 2W-os helyett lett egy szintén fullcsöves VOX AC15 kombó, ugyanolyan 12-es Greenback-kel szerelve. Más világ köszöntött be, dinamika, dögös mélyek stb. Ezt a 15W-ost sem lehetett 40-50%-nál feljebb tekerni anélkül, hogy zavargások törtek volna a ki a szomszédok között. Sokkal hangosabb volt.

    De mint köztudott, az ördög krónikus álmatlanságban szenved, vagyis sohasem alszik és megint csak arra ösztökélt, hogy lépjek egyet. Engedtem az erőszaknak és napokban vettem egy 40W-os Fender Blues Deluxe-ot, szintén 1x12-es hangszóróval. Egy napig mókoltam csak azon, hogy elviselhető szobahangerőn ki tudjam tekergetni belőle azt a hangzást, amit imádok a fullcsöves Fenderekben, anélkül, hogy levigye a fejemet. Ez az érték kb. 20-25% jelenleg. Mivel még nagyon friss a cucc, nem állt még rá a kezem, egyszer a reverb helyett véletlenül a master volume-t csavartam fel és belecsaptam a húrokba ... amikor magamhoz tértem és már hallottam is valamit, visszaraktam a könyveket a polcra, felállítottam a felborult szobabiciklit, majd összesepergettem a lehullott vakolatot, akkor láttam, hogy a dédi fotója még mindig himbálózik a falon. Ilyen a 15W-os VOX soha nem csinált, pedig néha feszegettem a határait. Ha a Fender csak akkorát bírt üvölteni, mint az AC15, akkor tényleg velem van a baj, de szerintem ez nem 2-3 dB diffi volt.

  • 17.

    Müszi

  • 16.

    15. Koriander
    Pont erről akartam írni, de megkíméltél. Köszi! :)

  • 15.

    Ez nem mánia, kérdezz csak meg egy audiofilt, miért is használ csöves erősítőt? Röviden, részletgazdagabb hangzás és ezt a mai napig nem sikerült teljesen modellezni. Hasonlít.
    A hangerőt, hangnyomást, amit hangosságnak mondunk, lehet mérni, decibel (dB) a mértékegysége. Ha megduplázod az erősítő teljesítményét 3dB-lel lesz hangosabb a végeredmény. Visszaszámolva a 12,5W-os erősítő csak 9dB-lel halkabb a 100W-osnál. Viszont van még egy fontos dolog az erősítő után, a hangfal. Ennek is van durván fogalmazva hatásfoka, amit szintén mérhetünk, ennek is dB a mértékegysége, megmutatja mennyi hang jön ki a bevitt teljesítménybőt. Tehát, ha veszünk egy százas fejet, rákötük egy T75 hangszórót, megy egy ötvenes fejet V30-cal, kb egyforma hangosak lesznek.
    Persze ebbe a hangosság érzetbe beleszól a hangszórók száma, a láda méretezése, anyaga, elhelyezése, a helység adottságai.

  • 14.

    A fullcsöves mánia azokból az időkből származik, amikor a tranzisztoros erősítőkből még nem igazán tudtak nagyobb teljesítményt kicsikarni, és a kiforratlanság miatt gyakran kezdtek el torzítani a cuccok nagyobb hangerőnél. Gyengék voltak a tápok, stb.. Szerintem ma azokon a koncerteken, ahol hangfalhegyek vannak a zenészek mögött, az csak dekoráció. /lehet hogy üres dobozok :) / Szinte egyáltalán nncs szükség arra hogy a hátad mögött egy nagyteljesítményű cucc legyen. Ha van nagy hangosító cucc, úgy is játszhatsz, hogy az effektből a keverőbe mész, és a kontrolra teszel annyit hogy mindent úgy hallj, ahogy szeretnéd. A gitártudás, a hangszertechnika viszont sokat számít a hangzásban is! Nézd meg hogy aki tud gitározni, egy ócska dobozgitárral is tud csodát művelni, aki pedig nem, annak hiába adsz márkás cuccot a kezébe, és hangosítod az egekig, a várt hatás elmarad.

  • 13.

    Háát nemtom Keve...
    Ez az elméleted csak a fej+láda összeállításra vonatkozik, vagy kombók esetében is ugyanezt állítod?

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 12.

    Meg az 1W-os is olyan hangos mint a 20W-os, tehát 1W=100W.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 11.

    Messius: én csöves fejekre gondolok. ha egy 20w, 30w, 50w vagy 100w-os fejet csatlakoztatsz egy 4x12-es ládához, egyforma hangosak.

  • 10.

    De mi az, amiért ˝úgy érzed˝?
    Amúgy rengetegféleképp járhatsz. Amit én tudok ökölszabály-tapasztalatként hozzátenni: 4 hangszórós esetén a ládaűrtartalom miatt könnyen lehet, hogy felesleges alharmonikusakat ˝nyersz˝. Két hangszórós zártnál ez a veszély kevésbé fenyeget, ilyen értelemben a frekimenete ezeknek gitárbarátabb lehet. Viszont azt viszintes elrendezésben használd és felemelve- ha az lesz.
    2. A nyitott kombó sokkal inkább körsugárzó, mint a zárt ládák- akárhány hangszóróval. Utóbbiak csak egy viszonylag szűkebb szögben értelmezhetőek azon kívül csak morajlás felé megy a dolog. Azaz egy 1 hangszórós kombó nagyobb teret sugároz be, mint egy 4 hangszórós zárt láda. Én emiatt vagyok kombó párti pl. De műfaj és ízlés függő is a dolog..

  • 9.

    Keve, állitásod szerint nem számít az erősítő teljesítménye? :)
    A hangzást meg vélemenyem szerint minden befolyásolja ami részt vesz a ˝láncban˝ beleértve az erősítőt is.

  • 8.

    Meg a hangerő poti állásától

  • 7.

    Messius, a hangerő nem a fejtől függ, hanem a hangszórók számától.

  • 6.

    nem a fej fogja meghatározni a hangzásod legfőbb vonásait, hanem (a gitárjátékod és hangszered után) a hangszórók és a gitárláda:

  • 5.

    Lényeges, hogy hol használnád, mert ha pl csöves fejet akarsz szobai gyakorlásra, ott olyanra lesz szükség ami állítható teljesítményű, mert a 20 watt is lebontja a falat+a szomszédokat! Ha próbára/ koncertre akkor megint mások a szempontok.
    A hangzás ízlés dolga, így nehéz ajánlani, hogy neked mi fog tetszeni igazán. Ha van lehetőséged, először próbálj ki minél többet zeneboltban, ismerősnél stb. Csatlakoznék az elöttem szólokhoz is, mert egy jó láda is nagyot tud dobni a hangzáson!
    Mivel írtál konkrét kedvenceket, érdemes nyomozni, mit használ a gitáros, akár konkrét nótában, stúdiófelvételen vagy élőben, mert sokszor ez is lényegesen befolyásolja azt a bizonyos hangzást ami nagyon bejön a fülünknek és keresünk....bár ez lehet zsákutca is mert a felvétel/stúdiómunka nem mindig fedi a valóságot.
    Szerintem az eredeti kérdésedet egy kicsit le kéne szűkiteni, úgy könnyebb dolgod lesz és talán mi is tudunk konkrét válaszokat adni! :)

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 4.

    Korianderral értek egyet, próbáld ki a mglévő kombódat egy jo ládával, meg fogsz lepődni, mennyit dob a hangon. Egy jó tanács, ha ládát veszel mindenképp rétegelt lemezből legyen, a pozdorja elég tréül szól, az MDF még elmegy (szerintem). Jaa, a 4x12 szellősebb hang, mint a kombó, elsőre lehet fura lesz a fülednek. Marci 1960A-B ládákból szemezgess, mellé nem lősz. Hangszóróból szerintem neked a T75 fog beválni, vagy a Greenback, de az utóbbi elég borsos már. Ha Békés megyei vagy az én T75-ös 1960B-t kipróbálhatod bármikor.

  • 3.

    Köszönöm, az eddigi válaszokat. Rövidebb keresgélés után az Orange Tiny Terror és a Marshall Origin ORI20H gondolkodtatott el. Vox fejekből igazán igéreteset 200 felett találtam.

  • 2.

    Én azt tanácsolnám, ha ennyire bejön a kombód hangja egyenlőre tartsd meg, szerezz egy ládát és avval kísérletezz! Marsall 1960 ládát kb ennyiért ki lehet fogni T75 hangszórókkal, később lehet variálni, próbálkozni, ezen mindenki átesik mire megtalálja az ideiglenesen tetszőt.

  • 1.

    Hú, nehéz kérdést tettél fel, hisz nagyon ízlés kérdése a téma. Ha jól lövöm be az irányt, számodra elég fontos a tiszta hang, és talán nem kimondottan nagy teljesítményű cuccot keresel, inkább a teltebb hangzást, nagyobb membrán felületet preferálnád. Személyes véleményem mindenképp a fullcsöves cuccok felé hajlana. Az árkategóriában nehéz maradni, eléggé elszálltak az árak. Amiket én esetleg megpróbálnék: Peavey Classic, H&K Tubemeister, BluGuitar Amp1, Vox Nighttrain. A Marshallok ebben az árban nekem nem jöttek be, az Orangeok is drágábbak, esetleg a kis Terrorok vannak ennyiért, de azoknak a tisztája elég kompromisszumos. Láda esetében még nehezebb tanáccsal szolgálni, mindenki más hangszórókra esküszik. Én pl. V30 párti vagyok, de ez csak egy dolog, 70-80-ért ritka egy V30 as láda, főleg 4X12 verzióban. 2X12-ben is érdemes gondolkodni, könnyebb cipelni, de nem sokkal olcsóbbak azok sem. :)

    Eredeti bejegyzés megtekintése

GS Active