A zárható tengelyes hangolókulcsokkal (elektromos gitár) kapcsolatban kérdezném ,hogy kinek mi a tap

Sziasztok!A zárható tengelyes hangolókulcsokkal (elektromos gitár) kapcsolatban kérdezném ,hogy kinek mi a tapasztalata?Érdemes ilyenre befektetni? Valóban megtartja a hangolást? Egy Epiphone Les Paul-on szeretném kicseréltetni.Előre is köszönöm!
    Number of comments - 13
  • 13.

    Kosz!

  • 12.

    Lóránd, a Vintage 52-ben.

  • 11.

    ˝A húrok szögproblémáját ez link orvosolja.˝

    A korabban emlitett megoldas szinte ugyanezt nyujtja, es ha mar ugyis minosegibbre csereli az ember a felso nyerget, olcsobb is lesz:

    ˝Ott faragtak rá olyan felső nyerget csontból, aminek spéci szögben vannak bereszelve a hornyai.˝

    Tóth Tamásból még egy, melyik szervizben csinaltak?

  • 10.

    A húrok szögproblémáját ez www.muziker.hu orvosolja.

  • 9.

    Ja, van egyébként most is olyan gitárom, amin gyárilag satus kulcsok vannak, nekem csak annyi könnyebbséget jelent azt áthúrozni, hogy nem kell felcsévélni a húrt. A tépkedés - utánahúzás ott is a rituálé része :)

  • 8.

    Egyszer megkérdeztem egy idősebb hangszerkészítőt érdemes-e lecserélnem a hangolókulcsokat a fix húrlábas gitáromon, mert néha a bizony elhangolódott agresszívabb játék során. Azt mondta felesleges. Ha a kulcsok megfelelően vannak rögzítve és a húrozásra, hangolásra odafigyelsz nem lehet baj. A kulcs tengelyén átfűzött húr felcsévélésekor legyen alatta is és felette is 2 ˝menet˝ valamint meg kell tépkedni a húrt kézzel és mindig utánahúzni. Ha már nem kell utánahúzni, akkor az agresszív játéktól és a nyújtásoktól sem fog tovább hangolódni.

  • 7.

    Nekem is ez volt a nyűgöm az Epiphone-ommal, de a kislányom tett róla, hogy el kelljen vinnem a szervízbe. Ott faragtak rá olyan felső nyerget csontból, aminek spéci szögben vannak bereszelve a hornyai. Tettek rá kenést - ők a száraz szappant javasolják, de a neten grafittal láttam. És ettől a két tényezőtől sokkal jobb lett a helyzet. Sokkal jobban tartja a gitár a hangolás. A LP nem azért hangolódik el gyakran, mert rosszak a kulcsok, hanem mert a nyergen nagy szögben tér ki a húr, és hajlítás után nagy súrlódás lép fel, így nem találja meg a húr ugyanazt a feszültségi állapotot, amiben elótte volt, különösen ha nem önzáró húrozást használsz és nem satus kulcsok vannak a gitáron. Ha belegondolsz, ez nálad is leginkább a G húrt súlytja. Ezt a külföldi fórumokon csak ˝G string issue˝ - nak nevezik. Nem azért, mert minden LP-n a g húrra puruttya kulcsot osztanak, hanem mert ott van együtt a nagy szög, hosszú húrszakasz a kulcs és a nut között, és a sok hajlítás is ide esik. Ez sajnos a Les Paul konstrukciós hibája.
    Jó nut, kenés, önzáró húrozást. Ezek is fontos, ráadásul filléres dolgok. Állítólag a string buttler is nagyon jó, de mióta a szervízbe jól megcsinálták a gitárt, nekem nem prioritás.

  • 6.

    Ahogy azt tanult kollégáim alább is írták már, a satus kulcsok azok jók. :o)
    Jók, mert:
    1./ A húrozás rémálomból egy álomra változik, kb. negyedannyi, vagy rövidebb idő alatt megvan, mint egy hagyományos kulcssor esetében.
    2./ A hangolást valóban jobban megtartja, mert a húr be van fogva, és néhány tekerés után már nem képes megcsúszni a babán.
    Ha ez a két dolog megér számodra annyit, amennyibe a csere kerülni fog, akkor vágj bele.
    Ha azonban sokallod az árat, és megoldást keresel arra, hogy ne hangolódjon el a gitárod, akkor kérlek fontold meg az alábbiakat:
    A hangolókulcsok NEM ERESZTENEK VISSZA. Mondhatnám, hogy ez a konstrukciójukból adódóan szinte fogalmilag kizárt. Természetesen nem vagyok elhangolódás tagadó, de ami miatt általában panaszkodni szoktak az elhanglódástól szenvedők, annak nem az az oka, hogy a kulcs visszaenged, hanem pl. az alábbiak:
    1./ A húrozásnál a húrt nem önzáróan tekerték fel a babára, ráadásul kevés menettel, így az képes a babán megcsúszni. Erre főként a vékonyabb húrok hajlamosak, mivel azokat nyújtják a legtöbbször, illetve mert sok menetet tekerni macerás, és ráadásul mindkét elem (mármint a baba és a vékony húrok) nagyon síma felületűek. Megoldás: önzáró, önszorító húrozás, sok menet.
    2./ A húr szorul a nyeregben, és néha hangos pattanással áll csak be a helyére, és akkor már nem úgy szól ahogy beállítottad. Megoldás: a nyerget kenni kell, hogy a húr csúszni tudjon benne. Legjobb erre a grafitceruza grafitpora (jó az alsó nyereghez is, főként tremolós gitároknál, de az más téma)
    3./ A hangolókulcsok belül kopottak, holtjátékuk van, ezért ha a finomhangolásnál lazítással és feszítéssel akarod beállítani a pontos frekvenciát, sosem sikerül. Megoldás: a holtjátékos kulcsokkal is lehet jó hangolást elérni, hogyha a finomhangolásnál mindig úgy állítod be a végső hangmagasságot, hogy lazítasz egy fél fordulatot a kulcson, majd addig feszíted utána megint a húrt, amiíg a megfelelő hangmagasságot nem adja. Ha túlhúztad, akkor is ez az eljárás, nem pedig az, hogy visszaengeded.
    A fent leírt három ok bármelyike okozhat elhangolódást, főként ha egyszerre kettő, vagy mind a három előfordul, nem csoda ha sokakat megzavar...

    Elsőre megofgadnám a fentieket és kipróbálnám hogy így megtartja-e a gitárom a hangolást.
    Ha igen, akkor pedig eldönteném, hogy kellenek-e a satus kulcsok, vagy nem. (Kellenek, mert JÓÓÓK!)

    Sok sikert! :o)

  • 5.

    Szia! Nem Grover,hanem még a gyári Kluson hangolókulcsok vannak rajta.Egyébként ilyen gitárról lenne szó: www.guitarscollector.com
    A felsőnyereg biztos cserélve lesz, csak még azt nem tudom ,hogy grafit vagy csont legyen.Köszönöm mindenkinek a segítséget, hasznos volt!

  • 4.

    Egyetértek az elõttem szólókkal. Ajánlom Darrell Braun YT videóit a témában, fõleg a helyes húrozás és nut kenés (grafitceruza) témában. Könnyen kiderülhet hogy nincs satus kulcsra szükséged. Grover hangoló van az epiden?

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 3.

    Ahogy Galio is írta. Ezeknél a lényeg inkább a gyors hangolásban van.
    Áthúzod, megfeszíted majd lezárod és egy fél tekerés elég a behangoláshoz.
    Persze ezt csak a jó minőségű zárós kulcsokkal lehet.
    A gagyiknál ugyanúgy fel kell tekerjed, mert nem bízhatsz annyira lezárásban. :)
    Egy jó grafit vagy csont nyereg lehet többet számít a hangolásban.

  • 2.

    A saját tapasztalatom az, hogy a fix húrlábas gitár (esetemben egy Les Paul) hangolásának stabilizálásán is nagyon sokat segített. Hogy egy másik nézőponttal bővítsem az előző kolléga gondolatait, a húrozás sebessége például egy satus kulccsal exponenciálisan nő, mivel nem kell az ˝oszlopra˝ tekerni, simán áthúzod rajta a húrt és húzod amilyen erősen csak tudod, miközben rátekered a satut ameddig engedi. Szerintem jó befektetés, ha már egyébként is azt írtad hogy ˝kicserélteted˝, gondolom, hogy nem saját kezűleg fogsz a művelethez, a satus kulcs meg egy jó hangszerész általi beállítás csodákat tehet a gitároddal.

  • 1.

    Ha a ˝satus˝ kulcsokra gondolsz, érdekes a kérdésfelvetés. Alapvetően azt mondanám, hogy igen, jól tartják a hangolást, a komolyabb márkák (pl. Schaller, Gotoh) elég megbízható szerkezetek. A dilemma számomra ott kezdődik, hogy tényleg kell-e egy tune-o-matic hidas gitárhoz satus kulcs? Persze jó, ha van, de nem biztos, hogy szükséges. Ha a jelenlegi kulcsokkal a gitár nem tartja a hangolást, annak több oka is lehet. Extrém a játékstílusod? :) Feltételezzük, hogy jól húrozol, akkor esetleg a kulcsok maguktól engedhetnek? Ez sajnos gyakori jelenség pl. az Epiken, ennek orvoslására viszont lehet hogy egy sima, jó minőségű kulcsra való csere is elég lehet. A satus kulcsok általában drágábbak, és nem érdemes belőlük alsó kategóriást venni, mert stabilnak, jó minőségűnek kell lennie, hogy sokáig ellássa feladatát. Összegezve röviden: a jó satus kulcsok tartják a hangolást, de fix húrlábas gitárnál nem biztos hogy érdemes befektetni rá.

GS Active