Bugera tulajdonosok, volt tulajdonosok és hozzáértők segítségét kérném.

Sziasztok. Bugera tulajdonosok, volt tulajdonosok és hozzáértők segítségét kérném. A kérdésem a következő: bugera 1990 fej csak infinium szériában jött ki, vagy infinium technológia nélkül is? Hogy tudom megkülönböztetni? A trióda-pentóda üzemmód, valójában mit állít? Teljesítményt, hangzást, esetleg mindkettőt, vagy talán mást? Előre is köszönöm a válaszokat :-)
    Number of comments - 10
  • 10.

    Hali! Nekem volt Bugerám, csak jókat tudok mondani, bánom is, hogy eladtam. Strapabíró, massziv jo hangú cucc.

  • 9.

    Hát ezért a pénzért azt hiszem jobbat nem igen kapsz. Én angol DSL-t ajánlottam volna 150-160 között. Burtál egy valami ha a hangot nézzük : )))) (nekem is ilyen van :))

  • 8.

    Relatív, kinek mi a jobb, de mégis kíváncsi tettél. 85-105 ezer forint között gondolkodok. Csövest szeretnék, angol hangzással. Elvonatkoztatok a bugera márkától (nem mintha bármi gondom is lenne vele), a csöves hangzás érdekel, és a jövőbeni szervíz igénye. A hangja tettszik ennek a fejnek, a meghosszabbított csőélettartam pedig jól hangzik. Ezért is indult a kérdésem útnak. Pásztor László - te milyen fejre gondolsz?

  • 7.

    mennyibe vennél ilyet, mint tartalék cucc? Lehet hogy ebben az árban kapnál egy jobbat ;)

  • 6.

    Köszönöm a hozzászólásokat, tanácsokat. Igazából tartalék fejnek szeretném, és ez az infinium dolog már régóta érdekel, szóval valószínű beruházok egy ilyenre amint úgy alakul. Mégegyszer köszönöm a segítséget, kellemes ünnepeket mindenkinek :-)

  • 5.

    Az Infinium technológia nem csak arról szól, hogy van néhány LED az erősítő hátlapján, ami kijelzi, hogy milyen állapotban vannak a végcsövek. Ez csak a csicsa, hogy vizuális visszajelzést kapjál arról, hogy valamit mondani akar az erősítőd...
    Az Infinium arról szól, hogy folymatosan figyeli a végcsövek munkapontját, ami az élettartamuk során változik, és mindig biztosítja, hogy a két végcső szinkronban dolgozzon. Más szavakkal: minden csőhöz van benne egy automatikus bias állító áramkör, ami mindig úgy állítja a csövek előfeszítését, hogy azonos munkapontban működjenek, és a két cső erősítése lehetőleg azonos legyen, és ezzel kiküszöböljék az aszimmetrikus működésből eredő torzításokat, és meghibásodási lehetőségeket.
    Az Infiniumos erősítőkbe nem kell párba válogatni a csöveket, mert mindegyik végcsőnek külön bias állító áramköre van, míg a többi erősítőnél a két csőnek az előfeszítését csak együttesen tudod állítani. Ezért kell őket párba válogatni, másként nem fognak együtt futni.
    Ami a trióda - pentóda részt illeti: A bugerában pentódák vannak, amelyeket trióda üzembe is lehet kapcsolni. Mivel a fékezőrács a katódra van kötve a cső belsejében, azzal nem lehet mit kezdeni, tehát ez azt jelenti, hogy a segédrácsot az anódra kötik. A segédrács ily módon maga is anóddá válik, közelebb kerül a vezérlő rácshoz, és komoly elektron bombázásnak lesz kitéve, holott nem arra tervezték. Ezért a csövet nem lehet ugyanolyan anódfeszültséggel működtetni, mint pentóda üzemmódban, mert akkor ez az anód túlmeleggedéséhez, meg torzításhoz vezetne, illetve a vezérlőrács is elkezdene elektronokat kibocsátani. (szekunder emisszió) Ezért nem lehet trióda üzemben ugyanazt a teljesítmény kiszedni az erősítőből, és ugyanezért van az is, hogy a nagyteljesíményű végcsövek pentódák és nem triódák.
    Összefoglalva:
    - Ha Bugerát akarsz venni, akkor csakis Infiniumosat
    - Ha nagy teljesítményre van szükséged, akkor pentóda üzemben hajtsad.
    - Ha szépen szóló tiszta hangokat akarsz, akkor válts triódára és ne hajtsd ki nagyon.
    És mégegy a végére: a headroom kifejezés tükörfordításban fejtér, hely a fejed felett. Hangtechnikában erősítés tartaléknak hívják, ami azt jelenti, hogy ha van egy erősítőd, ami 100W végteljesítménnyel bír, de Te csak egy Watton hajtod, akkor van 40 dB headroomod, erősítés tartalékod arra, hogy a hangosságát tekintve 100 Wattot igénylő fortissimókat is átvigye torzítás nélkül. Ha ugyanezt 10 Wattra állÍtod, akkor már csak 20dB headroomod marad, és ha 100W-on hajtod, akkor 0 headroomod marad, és úgy fog torzítani az erősítőd, ahogy a csövön kifér...
    Nyilván, ha ez a cél, akkor nyomás és hajtsd ahogy bírja, de ne várd tőle, hogy, kijöjjenek belőle a ˝még hangosabb˝ hangok, mert ott lesz a vége.

    Sok sikert! :o)

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 4.

    Csak megerősíteni tudom az előttem szólókat. Nemrég építettem egy kombót bugera kapcsolás alapján. Trióda módban kb a felére csökken a teljesítmény (hangzás alapján) és a hangszín is változik. Sztem pentóda üzemmódba jobb a hangja de ez szubjektív.

  • 3.

    Én a trióda pentóda módhoz szólnék hozzá: Ha pentódán hajtod a cájgot akkor tökösebb, teltebben szól, igazi, hamisíthatatlan csöves hangja van. Tudni kell hogy van trióda és pentóda cső is. Ha pentódát hajtod trióda módban máshogy szól. Ha triódára váltasz pentódás csöveknél akkor csökken a teljesítmény, és a hangzás is (a miértjére nem térnék ki), a lényeg hogy érdemesebb full teljesítményen hajtani a cuccost, több a headroom is olyankor. Trióda csövek általában az előfokok (ECC83 és társai). Ne félj a 100W teljesítménytől próbán és koncerten. Ha jól be van állítva (értsd bias és a többi finomság) akkor nem lesz baj, de tudni kell egy rosszul csövezett és beállított erősítő bizony tud okozni szomorú perceket. Más. Ha venni szeretnél ilyen cuccot és van még megtakarított pénzed akkor ne vegyél bugerát, ha ilyen van a birtokodba akkor más tészta. Első körben ennyit tudtam írni :D

  • 2.

    Szeva papesz. Köszönöm a segítséget, valószínű nekem is így kellett volna kezdeni :-) A csőállapot visszajelzőre én is gondoltam, csak azt nem tudtam, hogy az előlapi panelen van-e eltérés. Meg ez a trióda pentóda váltás nem volt világos. Kiváncsi lennék mennyivel másabb a kettő közötti hangzás, viszont ilyen videót nem találtam.
    U.i.: Ott leszek :-)

  • 1.

    Szasz Chucky. Tudod nekem nem volt és nem is értek hozzá, de megnéztem a világhálón :-)
    1. Nem csak Infinium van hanem Classic széria is létezik. Megkülönböztetni úgy a legkönnyebb, hogy az Infiniumnak a hátulján ott a cső állapot monitorozási lehetőség ( ledes visszajelzés ) a Classic-nak nincs.
    2. Trióda = 60Watt ; Pentoda = 120Watt teljesítményre kapcsolja az erősítőt, és a hangzásán is változtat a leírás szerint. ( 120 watton jobban harap, míg 60 watton harmónikusabb a hangja )
    Itt van leírás és az elégedett felhasználók véleménye : www.sweetwater.com
    Csumi
    U.i.: Holnap terem ;)

GS Active