Van egy Squier Telecaster gitárom, ezt egy focusrite külső hangkártyán keresztül kötöttem a gépemhez

Sziasztok!
Van egy Squier Telecaster gitárom, ezt egy focusrite külső hangkártyán keresztül kötöttem a gépemhez, ott pedig a Guitar Rig/Amli Tube, amiket használok.
A problémám az volna, hogy túl zajos a gitár, egyszerűen akárhogyan állítom be, nem tudom előhozni belőle azt a hangzást, amit neten hallottam, ami miatt megtetszett a Telecaster, ráadásul elvileg ugyanezt a technikát használta az illető.
Aztán első körben arra jutottam, hogy egy DI boxot kellene beszereznem hozzá, boltban is utána érdeklődtem ott a DIbox helyett egy Boss Ns2-es zajzár pedált ajánlottak.
Mielőtt beruháznék egy ilyenre, gondoltam jobban körbejárom a témát és kíváncsi lennék mások véleményére is, hogy mit tanácsoltok, melyiket érdemes választani, esetleg valami más megoldást?.
    Number of comments - 13
  • 13.

    Hat éve napi használója vagyok ezeknek a programoknak. Ma sem mondom, hogy értek hozzájuk, de tapasztalatom azért van. Ez alapján:

    Jó hír: mind a GRig, mind az AmpTube-n (és mindegyiken) van beépített zajzár (a GR-n felül Gate felirattal, az AT-n alul NoiseGate-t találsz). Kísérletezz velük-és lesz elfogadható megoldás. Mivel rengeteg dolog van bepakolva a jelútba (hardver és szoftver), ezek zajosak, de legyen vigasz; a csöves/analóg cucc is zajos. Ez van, vagyis csak kompromisszum van!
    Ne menjen el a kedved! Ezek nagyon hasznos, tanulságos progik (és elég jól is szólnak), de rá kell szánni az időt!
    Rossz hír; :-mint írtad kezdő vagy. Ha megveszem ˝azt a cuccot˝, akkor az úgy is fog szólni- kezdő-típushiba. Hát nem! A sound legnagyobb része a kézbe/tudásban (szívbe-fejbe satöbb) van>vagyis: tanulni,tanulni és tanulni....és idővel bármi a kezedben ˝jól˝ fog szólni!
    A Dibox csak a gitár zaját csökkenti és általában a gitár bemenő jelszintjét is>amit a gain/volume-vel növelésével kell pótolni, ami meg növeli a zajt..... ezért esete válogatja. Jó ha van, de nem mindig.
    A legjobb tanács; keres egy jó tanárt és légy kitartó-ez a leghasznosabb gitár-ügyekben!
    Üdv

  • 12.

    Nálam ugyanez volt, főleg nagy gain-nél, a single coil csak rátesz egy lapáttal. Az az oka, hogy a gitár test pontja (nem a fa test, hanem a fém alkatrészek testelése, földelése) nincs összekötve a villamos hálózat földelésével. Egy erősítőnél a jack negatív pontja , így a gitár fém cuccai is hálózati földelésen vannak. A hangkártya USB bemenete ellenben nincs földelve, ha laptopról nyomod, akkor az sem, mivel +/- egyenfeszről megy. Nálam az vált be, hogy egy vékony, kb. 2 m hosszú huzallal összekötöttem a húrlábat és pl. a radiátorcsövet (ott, ahol nincs lefestve). A közmű csövek földelve vannak. Mielőtt mosolyognál, próbáld ki, lehet hogy összejön. Otthoni gitározásnál nem zavaró. Lehetőleg ne a fali dugaljak földelésére kösd, ott közel van a fázis is! Az első, hogy itt minimalizáld a zajt, minden más (zajzár, stb.) csak utána jön. És ez ingyen van:)

  • 11.

    Végig nézve az össze kommentet, a tanulság talán az lehet, hogy a gitár hangjának modulációját nem a hangkártyára vagy a PC-re bízzuk, hanem végezze azt egy vagy több, erre kifejlesztett eszköz (pedál, vagy pedálok, effektek). Így a PC a kész, modulált, szűrt tiszta gitárjellel dolgozhat. Tele (SC) esetében, saját tapasztalat alapján zajzárral simán lehet a PC közelében dolgozni, a mai LCD monitorok nem zavarnak ( régen a csövesekkel nem így volt ). Sajnos azonban ebbe belezavarhatjak a klf. eszközök tápegységei , melyek mágneses jeleket generálnak 60 Hz körüli frekvencián. A zajzár ezt simán kezeli, de erős gain esetén a zajzár öli a sustaint, lecsengő hang esetén ez egy kompromisszum a hasznos jel és a zaj mezsgyéjén....

  • 10.

    Nálam a gitár tiszta hangját is eltorzította az Amplitube szóval nem a gitár alap zajától vagy a hangkártyától függ mindez. Próbálj olyat beállítani, hogy a bemeneti jelet csökkented mind a hangkártyán (ha lehet) és maga a progiban illetve a pc-n. Lehet, hogy már alapból nagy jel érkezik be és azt torzítja tovább. Esetleg még a preseteken belül az erősítő hangerejével is játszhatsz.

  • 9.

    Köszönöm a segítségeket!!
    Rpé:
    ˝Amúgy szerintem egy zajzár ezen nem sokat segítene. Az nem pc-s használathoz van. (hova kötöd be? A tiszta gitár hangját szűröd vagy a torzítottat?)˝

    Én is ezen gondolkoztam, mikor az ajánlás után lecsekkoltam.
    Ja és tisztán a gitár hangját.
    Mivel még nagyon az elején járok a gitározásnak, ezért gondoltam erre a pc-s, külső hangkártyás megoldásra és a programokra.
    Intel core i7-es proci, 8giga rammal, szerintem ennek elégnek kellene lenni. Azt írták máshol, hogy ez a Telecaster a single coil hangszedő miatt zajosnak mondható. Na és itt lenne a DI box, amit kinéztem, egyébként ugyanez a külső hangkártyám van:

  • 8.

    Én otthoni rögzítésre Line6 TonePort GX külső hangkártyát használok, PodFarm 1.12 szoftverrel, egy alap i3-as processzoros, 4GB RAM-al felszerelt gépen, teljesen jó, sosem volt zajos, nem késett. Szerintem otthoni barkácsolásra, ötletelgetésre, demózásra teljesen okés. Van egy BOSS ME-25 multieffektem is, ami szintén üzemelhet külső hangkártyaként is, ezzel is meg vagyok elégedve. Igaz, én nem Telecastert használok, hanem egy Cort M600-at, lehet a Tele lesz a ludas.

  • 7.

    Voxnak is van egy nagyszerű progija. Jamvox. kevésbé terheli meg a gépet mint a fentiek, de kifejezetten jó hangzásokat tudsz kreálni.

  • 6.

    Szerintem meg próbálkozz nyugodtan, manapság már studiókban is szoftveres cuccokat használnak sokszor, nem kell tőlük félni. Kell kísérletezni a beállításokkal. Ha nem volna egy csöves fejem és egy izolációs ládám én is ezekkel próbálkoznék. Egy multinál többet érnek szerintem. persze gép az kell hozzá. De aki zenét akar felvenni annál ez az alap.

  • 5.

    Pontosan! Ahogy lentebb írtam, a zaj nagy valószínűséggel nem a hangszer felől jön, hanem a PC-n belül keletkezik, azt így meg nem lehet szűrni....

  • 4.

    Én ezért nem használom az Amplitube-t. Kipróbáltam és szó szerint csak sikított. Semmit nem tudtam belőle kihozni. Teljesen mindegy volt, hogy másik gitárral, vagy hangkártyával próbáltam, akkor is zajos volt. Én inkább a Guitar rig-nél maradtam. Amúgy szerintem egy zajzár ezen nem sokat segítene. Az nem pc-s használathoz van. (hova kötöd be? A tiszta gitár hangját szűröd vagy a torzítottat?)

  • 3.

    A hangkártyàn a latency állítása a jelfeldolgozási időn segíthet, addig , amíg a processzor bírja. Ha nagyon lehúzzuk rövidre, a processzort arra kényszerítjük, hogy gyorsabban csinálja a mintavételezést, kevésbé vesszük észre, hogy késik a feldolgozott, modulál hang. Ez viszont a minőség rovására mehet, illetve egy idő után kezd szétesni a hang. Ez sajnos mindig egy kompromisszum. A zajhoz viszont vélhetően semmi köze, azt ez nem oldja meg.

  • 2.

    Àllítsd be a hangkártyàn a latencyt. Sokan használjásk ezeket a progikat, mondjuk Jónàs Tamás. Lehet a hangszedő is zajos akkor azt kell lecserélni. Ugyanolyan hangzàst nem. fogsz tudni elérni. Ki tudja mennyi utómunka van benne, de anélkül sem. Minden ember kezébem màsképpen szól egy gitàr

  • 1.

    Ezekkel a szoftveres interface-ekkel gyakori probléka, hogy zajosak, nagy a késésük, rengetek PC zajt szednek össze. Ezek erősen függenek a számítógép szoftveres és hardveres környezetétől , és ezen belül is igen nagy mértékben a hangkártyától is. Ha a zaj erzen a körön belül keletkezik, a zajzár nem tudja megoldani. Nekem így soha nem sikerült normális felvételeket csinálni, ezért mindig jó minőségű hangkártyáz használtam, és hardveres effektezést , a sokak által után multieffektet. Vannak aztán olyan szoftverek, amelyek a felvételt és az effektezést megoldjál, ilyen pld. a Propellerhead Reason Essential, ami kb. 60 EUR felvesz sok sávban és Line 6 gitáreffekt van benne... De ehhez is jó gép kell....Soha nem szabad elfelejteni, hogy a Guitar Rig és más hasonló szoftveres effektek mind processzor időt lopnak....

GS Active