Digitech RP 360 XP - Multieffekt

Price: 52000 Forint (€159)
Release/Production Year: 2019
Place/Nature of Purchase: Thomann
8.8
Total Score

Technical Features (Basic Information and Design)

Masszív fémházba épített, kiváló hangzásokat produkáló közepes méretű multieffekt. Kezelése pofon egyszerű, legalábbis, amire nekem szükségem volt azt a megérkezése napján a kicsomagolástól számított 1 órán belül sikerült beállítani a kezelőfelületről, tehát a hozzá tartozó szoftver segítsége nélkül.. Több multieffektem volt és van is, de ez ilyen hamar még nem ment egyik esetben sem. Idemásolom miből lehet válogatni, mert ezt én megjegyezni képtelen vagyok: 99 gyári és 99 felhasználói preset, 82 effekt típus, 85 pedál típus, 54 erősítő típus, 26 láda típus, 10 effekt használható egyszerre, 3x lábkapcsoló, 3x paraméter potméter, kiválasztó potméter, visszalépés gomb, dobgép gomb, menü gomb, mentés gomb, looper funkció (40 másodperc), dobgép 60 ritmussal, hangológép, USB-PC rögzítő, programozó szoftver, Soundcheck mód, Preset/bank mód, LCD kijelző, Audio csatlakozók: gitár bemenet, L/R kimenet, Aux bemenet (mini Jack, pl. Mp3 lejátszóhoz), fejhallgató kimenet (mini Jack), lábkapcsoló bemenet. Méretek: 292,1 x 215,9 x 50,8 mm súly:m, 1,87 kg. Hálózati adapter tartozék. Használható multieffekt módban ( elmentett patchek váltása ) és akár úgy is, mintha több különálló pedálod lenne sorba kötve.
Én csatlakoztattam hozzá egy márkafüggetlen kétgombos lábkapcsolót. Ennek két funkciót adhatsz vagy a hangoló funkciót hívod vele elő, vagy a loopert kezeled. A hangolót alap esetben a multin található első két lábkapcsoló vagy nyomógomb egyszerre történő lenyomásával tudod életre kelteni, nekem ez nem egy atombiztos megoldás, mert sokszor inkább elváltotta a presetet, mint bekapcsolta volna a hangolót. Olvastam más véleményét ( muziker visszajelzés ) a multiról, ott is szóba került ez, mint negatív tulajdonság. ( nem csak én bénázok ) Ha a loopert kezeled a külső lábkapcsolóról az egy kicsit megkeverhet az elején. Ezt alap esetben a harmadik lábkacsolóval irányíthatod, kb , mint minden loopert lenyomod felvesz, megint lenyomod visszajátssza, újra lenyomod rávesz, kétszer lenyomod megállítod. Hosszan nyomva töröl. Na ez kétgombos külső lábkacsoló használatával nem egészen így van és most nem is írom le mert biztos belekeverednék. Valahogy úgy van, hogy a jobb oldalival aktiválod ( looper armed ) aztán elkezdesz gitározni és erre automatikusan elindul a felvétel, aztán a bal oldali kapcsolóval kezdi vissza játszani..... Amit sajnálok és nem is igazán értem, miért így kellett megcsinálni, hogy a looper használatakor a dob alapokat nélkülözni kell.
8

Sound, Audio Characteristics

Az általam használt patchek :egy tiszta hangszín kórussal, zengetővel, kompresszorral, egy másik torzított beállítás distortion + amp szimuláció és még egy a szólókhoz, általában az előző megfűszerezve egy eq-val reverbbel, delayjel. Ezeket most aktív monitorra kötve használom ( M-audio av-32 ) és nagyon elégedett vagyok a digitech nyújtotta hangzásvilággal. Előtte kipróbálgattam a gyári beállításokat, de azoktól nem voltam elájulva, viszont amikor levettem a ládaszimulációkat a gyári beállításokról, már jobban tetszett. Mikor úgy gondoltam kész vagyok a jó hangzások beállításával a digitech rp 360 xp multin, ugyanazon hangfalakon keresztül megszólaltattam a Boss GT-100-at, ami évek óta az asztalom alatt lapul. Hát meg kell mondjam csalódás volt. A GT-100 hangja nem tetszett és értetlenül álltam a helyzet előtt, mert egészen eddig a pillanatig elégedett voltam azzal is. Persze ez nem a Boss multi hibája, hamar orvosoltam is, de ennek a szerkesztéséhez szükségem volt a hozzá tartozó szoftveres támogatásra, bonyolultsága miatt. Szóval meglepődtem és megint bebizonyosodott, hogy egy jól beállított hang akár másnapra vagy egy másikkal összehasonlítva már nem is annyira jó. Ez nem az eszközök rovására írható, mint inkább az emberi tényező okozza. Szerintem sokan voltunk már így, ugye?
Azt viszont a Digitech javára írva még ideírom, hogy azokat a beállításokat még azóta is jónak találom és nem változtattam rajta. Még :-)

Ja, a dobok is jól szólnak, jó alapokat tudsz a gitározásodhoz párosítani ezen funkciója révén.
9

Quality, Performance

Jól néz ki, igényesen kialakított felépítésű. Kijelző könnyen olvasható, értelmezhető. Gombok finoman működnek, jack és egyéb csatlakozó aljzatokra sem lehet panasz.
9

Reliability and Durability

Itt egyetlen kényes pontot látok, az pedig a select forgókapcsoló. Imbolyog. Ha padlómultiként használod és véletlenül belerúgsz, azt sosem találod meg utána. Szoftveresen nem hallottam olyanról, hogy meghibásodott volna, vagy hogy frissíteni kellett bug miatt. Több éves tapasztalatom sajnos még nincs, de szerintem lesz :-)
9

General Impressions

Ha otthoni játszadozáshoz szeretnél egy ilyet bátran ajánlom, ár versenytársai mellett megállja a helyét. Ha színpadra vinnéd és szeretsz a számok között hangolást ellenőrizni, akkor javasolnék egy olcsó egygombos külső lábkapcsolót erre a funkcióra külön mellékelni. Mindent összevetve szerintem nyugodtan próbálkozhat vele a számítógéptől irtózó idősebb korosztály is, mert könnyen meg lehet találni a közös nevezőt. Ráadásul 35 körül már használtan hozzá lehet jutni, annyiért meg ajándék.
9