Vox SDC 33/55 - Elektromos gitár

Price: 85000 Forint (€245)
Release/Production Year: 2013
Place/Nature of Purchase: eBay-használtan
9.2
Total Score

Technical Features (Basic Information and Design)

A Vox gitárokat ismerők szeme nyílván elkerekedhetett, olvasva a gitár típusának rublikáját, merthogy 33/55 Vox modell nincs. És ez igaz; ez egy 33-as, ami 55-é lett alakítva. Mivel a két típus felépítése, jellemzői, elektronikája stb. teljesen azonosak, egy kis átalakítással fél áron megkaptam az 55s képességeit (na jó a nyak csicsázását nem). Tehát valójában a teszt tárgya; Vox SDC 55 (DC;értsd; double cutaway=kétkivágásos) model.
A hangszer Indonéziában készült. Hogy egy hangszer hol készült, általában szinte megingathatatlan előítéletek kiváltója. Azonban gondolom többünknek a ’made in’ kérdés nem mérvadó.
A gitár első ránézésre hagyományos karaktert idéz, jelesül ez egy SG-fazon A konstrukció tehát itt is mahagóni a test és ragasztott mahagóni a nyak. A nyak és a test, valamint a fej itt is szögben törik, ahogy illik. A test kivágása olyan, mint az SG- nél, akadálytalan, könnyű elérést biztosít a legfelső bundoknál is. De itt vége is a kitaposott útnak, ugyanis a középen szabvány sg. vastagságú test a nyak felé és hátra kb. 5 mm-t vékonyodik , vagyis enyhén ívelt (!). A karunknál, a felső íven meg `stratósan` lemetszett. Ezeknek következtében a test szinte tapad a testünkre, extra kényelmes. A ˝goldtop˝ krém szegélyes felső viszont domborított, `faragott`. És vannak szép részletek is, mint a besüllyesztetett hangszedők keret nélküli megjelenése, vagy az, ahogy hangszín sapkájának helyét a test domborításából finoman kimetszették. És mindez (a test) egyetlen darab mahagóniból van -na jó; valószínűleg kettőből ( a szegély feletti domborított darab valószínűleg ragasztott feltét). És nincs vége a meglepetéseknek. A nyak beragasztása egy vékonyított, ívelten sűlyesztett mezőben van, ráadásul a test anyaga rátakar a nyak beillesztésére, olyan látványt keltve, mintha az egész gitár -testestűl-nyakastúl- egy darab mahagóniból volna ’szoborva’. Mindettől a felső bundoknál való játék jobb lett az sg-nél is. A nyak is egy darab mahagóniból van, rózsafa fogólappal. A fej szögtörésénél kis vastagítás van (törés ellen) A profil; lapos `C`. A kis kezűeknek is nagyon kényelmes. A húrfeszítő pálca a fej felöl érhető el. A 22 medium bund hibátlanul polírozott (a bass oldalon a legfelső fekvésekben is, ahol ritkán jár a kezünk!). A fej forma kissé gretsch-s. Minden magasfényű lakkozást kapott, ahol az antik ˝ sparkle gold˝ fedlap ismét hozzátesz egy különleges ízt. Nincsenek tehát parasztvakító megoldások, a konstrukció a használhatóságot szolgálja, igényes, szép részletekkel, minőségi anyagokkal.
A ’Vox’ feliratú kulcsok zártak, finoman futnak, érezhetően jó minőségűek. A fejük különlegesek; ’S’ alakúak, de jól kézhez állnak -ez megint egy finomság. A híd fix, de megint nem mindennapi konstrukció. Tulajdonképp egy integrált ’tune-o-matic’ rendszer egy darab alu(!)-ötvözetből, mely két réz csavarral rögzül a testhez (magasság-állítás). A babák hosszú úton futnak, ami könnyű beállítást eredményez.
10

Sound, Audio Characteristics

Elektronika: két állítható un. CoAxe pickup (passzív elektronika, kerámia mágnessek), master hangerő és hangszín potik (A500 Alpha-k), noname kondik és ellenállások. A kapcsolók; egy 3-állasú váltó-kapcsoló (nyak bitviin, híd) és egy felezőkapcsoló -volt(!), amit, lecseréltem 2 db on-on-on kapcsolóra ’á lá’ 55 típus. A mod előtt 1 db felezővel ’clean/lead’ volt elérhető, az is masterként; tehát mindkét hangszedőt egyszerre vezérelte. A két kapcsoló beépítésével, -55 módban- viszont már három (5.81-6,50-7,82 kohm) különböző értékű zajmentes pickup lett elérhető. A pickup-váltó, a kapcsolók és a potik elhelyezése kényelmes A hangerő szabályozó csak 8-10 közt használható. Ez alatt, az ’extra-halk’ és a ’halhatatlan’ különböző variációi közt válogathatnánk. Ezt azért meg kell szokni. A hangszín épp az ellenkezője; talán 1-10-ig sem elég hatásos. Egyáltalán, az lett volna a következetes megoldás, ha az egyes hangszedők külön-külön kaptak volna potikat, ha már szemmel láthatóan a ’terv’ vezérfonala a variálhatóság/sokoldalúság volt. Ez szerintem komoly hiányosság.
Játszhatóság/beállíthatóság: A szintetikus csont nyeregben a húrok nem akadnak, a húrmagasság itt lehetne alacsonyabb is (átlagos), de kényelmesre beállítható. A húrok jól nyújthatók, nem zörögnek, a felső bundoknál, a treble oldalon, nyak szélétől az E húrnak picivel több helye van (okosan!), mint a bass oldalon, de ez tudatos, mert a húrok precízen futnak át a mágnes-közepek felett. A hídnál, babáknak hosszú út áll rendelkezésre,ami a tág oktávállítást biztosít. A húrcsere egyszerű. A pickupok magasságállítása szivacs-betétekre van bízva, amik -legalább is nálam- nemigen működnek (modra lesz szükség). A test nagyon kényelmes, de a hangszer enyhén nyak-nehéz, - és ’karozásra’ (a híd fix) sincs lehetőség. Az utóbbi két dologért pontot vontam le.
Hangzás: Akusztikusan; meglehetősen hangos, rezonáns, nagy hangkitartással. Clean módban; szép tisztán csengő, de harapós a hang. Nincs az olcsó pickupokra jellemző harsányság, hanem természetesen kiegyenlített, kerek a hangkép. A nagy hangkitartás persze itt is átjön. Növelve a gaint a hang gyorsan éneklővé válik, a hang ütősebb, agresszívabb lesz, de a magas hangok kerekdedek maradnak. Minőségi a produkció! Kapcsolgatva a clean/crunch/lead beállításokat, jól hallhatóak a különbségek, de inkább fokozatos átmenetet jelentenek, mint éles váltást - és szerencsére, a hangerő a kapcsolások közt nem változik. A clean-hez képest a crunch szinte csak magvasabb lesz, középre kezd húzni, míg lead állásban ez fokozódik, vastagodik és harapósabb lesz. Ha ezeket úgy jellemezném, mint ; single/P90/humbi beállítások lennének, akkor a single talán sosem igazán egy fender-szerű hang és a többi sem olyan vastag, mint a megfelelő P90 vagy egy PAF stílusú humbucker. Mindig érezhető egy saját, eltérő íz. Általában elmondható, hogy a hangzás karaktere világos tónusú, ezért elsősorban a blues (nagyon blues), klasszikus rock (pl AC/DC -ott is inkább Malcolm Young), indie vagy fúziós stílusokra alkalmas. A két pickupot külön-külön kapcsolva- az elektronika rengeteg a variációt, kombinációt, árnyalatot biztosít. Ha az ember épp le akar térni a kitaposott utakról, vagy új hangzásokat is keres, akkor ezzel a hangszerrel ezt is megkaphatja.
Összefoglalva: sokoldalú, különleges, izgalmas és minőségi hangzásvilág.
9

Quality, Performance

A hangszer minden részletében, mind a faanyagokban, mind az elektronikában következetesen minőségi anyagokat használ, ami nemcsak a hangzásban, hanem a tartósságban is visszaköszön. Meglehetősen sok az egyedi és különleges megoldás, megjelenésben és hangzásban saját karaktere van. Spórolást talán csak a potik számában fedezhető fel. Különösen kiemelkedik ebben az árkategóriában az, hogy a test és a nyak egy darabból, drága mahagónifából készült. A kivitel is szinte hibátlan.
10

Reliability and Durability

Nincs még tapasztalatom, de az anyagok és a kivitel minősége jó reménnyel kecsegtet.
8

General Impressions

A tervezők törekvése nekem rendkívül szimpatikus. Azt éreztem, hogy gondolkodnak, lehetőségeket kerestek-kínálnak és ösztönöznek, én is használjam a képességeim! Én vagyok a középpontban és nem az van, hogy nézd meg a logót aztán ess térdre és imára! Ez saját jogán egy nagyszerű gép, ami inkább stúdióba való, mint koncertre. Sokat tud és azt figyelemre méltó minőségben hozza. A szabályozhatósága viszont -mint szó volt róla- korlátozott, így kevesebbet tud, mint tudhatna (mert ’mindent’ csak a modellezős gitárok tudnak, -már ahogy azt azok tudni-tudják). Ezek a voxok (33, 55, 77) kiváló ár/érték arányuk ellenére -épp mert nem tömegigényekre lett kitalálva- valószínűleg nem lettek igazán sikeresek. Bár csak 2007-ben kezdték gyártani, de már leállhattak vele, mert ma alig találhatóak a boltokban. A Vox ugyan 1961-től többé kevésbé folyamatosan gyárt gitárokat is, de ezt mindig csak úgy mellékesen tette, bizonyítva, hogy azért ilyet is tud csinálni. Igen, TUD !
(a gitár Vox AC 30 CC2X normál és TB csatornán, és Orange TinyTerror + Marshall 425A-n lett tesztelve, de ˝élőben˝ is ki lett kipróbálva JamVox kártyán/programon (track: Hendrix: Red House))
9

Video

    Number of comments - 1
  • 1.

    Nagyon jó, lényegretörő, tárgyilagos írás. Köszönöm!