Shure GLXD-16 - Vezeték nélküli mikrofon

Price: 128000 Forint (€395)
Release/Production Year: 2017
Place/Nature of Purchase: Thomann/Audioll
9.8
Total Score

Technical Features (Basic Information and Design)

Napjainkban egyre inkább elterjedőben van amatőr körökben is a 80`-as évek elmaradhatatlan gitáros kelléke, a nagyszínpados heavy, glam és hair metal gitárosok Sancho Panza-ja, a vezeték nélküli adó-vevő szett. Az elmúlt évtizedek során sok változáson/fejlődésen ment át a technológia, elérhetőbbé váltak a korszerű, megbízható felszerelések is, így a többek között a Shure is beszállt ebbe a piaci szektorba számos vezeték nélküli konstrukcióval. Én a GLXD-16 névre hallgató szettet vásároltam meg, amely kimondottan gitárosok részére lett fejlesztve, ám érdemes tudni, hogy a GLXD család számos más felhasználásra is lehetőséget kínál többféle konfigurációban. Létezik sima kézimikrofonos változat, de kapható fejmikrofonnal (műsorvezetőknek, tolmácsoknak), valamint kapható hozzá csíptetős fúvósmikrofon is.

Nézzük, hogyan teljesít!
10

Sound, Audio Characteristics

A GLXD rendszer legfontosabb tulajdonsága, hogy a korábbi vez. nélküli eszközök által használt rádióhullámos jelátvitel helyett itt digitális átalakítással dolgozunk, tehát hangszerünk jelét előbb digitális információvá alakítja az adó, majd a vevő visszaalakítja analóg jellé, így küldve tovább azt erősítőnk felé. Ennek előnye az analóg rendszerükből ismert kompander mellőzése, tehát a jel nem esik át dinamikamódosításon a közvetítés közben, elviekben (erről majd később).

A rendszer másik előnye, hogy a 2.4 gHz-s frekvenciatartományban dolgozik, amely a világon bárhol legálisan használható, ám elvi hátránya, hogy az összes másik Wi-Fi eszköz is ezen a sávon dolgoznak, kezdve az okostelefonoktól a digitális keverők beépített Wi-Fi routeréig. Elméletileg itt gyakori lenne az interferencia, de a GLXD nagyon jól állja a sarat, hála a beépített LINKFREQ technológiának, amely révén egyszerre három frekvencián közvetít, interferencia esetén pedig egyből vált. Mindezen funkciók ellenére érdemes azért a kézikönyv szerint felállítani a rendszert, tehát minden más Wi-Fi eszköz bekapcsolása után indítsuk csak el, és legalább 1-2 méter távolságot tartsunk az esetleges Wi-Fi források és a vevő között. További figyelni kell azt is, hogy az adó és vevő között ne legyen fizikai akadály, pl. fal, ablak, paraván, sok ember. A kézikönyvet mindenképpen tanulmányozzuk át!

A rendszer két fő részből áll, a gitárhoz kapcsolható adóból és a vevőből. Mindkettő fém konstrukció, tehát ahogy az angol mondja, road-worthy termékről van szó. A más gyártók által használt elemes megoldás helyett itt egy Li-Ion akksi van az adóban, amely bármikor tetszés szerint tölthető. Erre a GLXD-16 esetében az adón található mikro USB porton keresztül van lehetőség, amit vagy PC-hez, vagy a Shure által a szetthez mellékelt fali töltőhöz csatlakoztathatunk (a GLXD 14 vevőjében beépített töltő van ugyanehhez az akkumulátorhoz). Az akksi cca. 16 órás üzemidővel bír, a teljes töltéshez 3 óra szükséges fali töltés esetén, 15 perc töltéssel pedig 1,5 óra üzemidőt kapunk. Ezzel a konstrukcióval a Shure messze maga mögé utasítja vetélytársait, hiszen a legtöbb rendszer a mai napig AA-s elemet használ, 7-8 óra körüli üzemidővel.

A vevőn elég sok funkció kapott helyett, fő vonzereje a pedálos kivitel, aminek hála könnyen berakhatjuk pedal boardunkba. Emellett van benne egy fájintos hangoló is, amit lábkapcsolóval kapcsolhatunk, ekkor a kimenet lenémul (állítható). Van itt még manuális link lehetőség, ha elvesztené egymást az adó és a vevő, van egy scanner, ami a szabad és tiszta frekvenciákat keresi, valamint egy group gomb, amellyel frekvenciacsoportok között navigálhatunk, ezekből négy áll rendelkezésünkre.

A hangzás tekintetében mutatkozik meg a digitális technológia előnye, ugyanis a régi rádiós rendszerekkel szemben a jel nem esik át dinamikaszabályzáson (kompander), így megmarad a hangszerünk természetes karaktere. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy főleg a hangindításoknál észrevehető egy kis kompresszió, de nekem ez inkább kellemes, mint sem zavaró, élőben pedig észre sem vehető. Nagyon tisztán, ércesen szól a gitár, valamint a basszusgitár mélye is tökéletesen megmarad. Nekem nincs high end Monster/ Mogami kábelem, így még javulást is tapasztalok a régi kábelek hangzásához képest.

Digitális rendszerről lévén szó számolni lehet bizonyos mennyiségű késéssel, ez az 1-es groupban 4.3 ms, a 2/3/4 groupokban pedig 7.3. Egyik sem veszélyes, én legalábbis nem vettem észre, hogy érzetben más lenne, ettől nem kell félni.
10

Quality, Performance

Mint ahogy már írtam, az adó és a vevő fém házas, aranyozott kábel jön a szetthez, egyedül a vevő tápegysége az, ami hagy némi kívánni valót maga után, az eléggé gyengécske műanyag lett, vigyázzunk rá! Ugyanígy az adó antennája iciri-picirit mozog, de ez nem jelentett problémát eddig.

Eddig egyszer használtam a rendszert egy lakodalomban, szombat este 5-től másnap reggel 4-ig, kb. 50%-ra csökkent az akkumulátor kapacitása. A vevőn 7 db led cella mutatja, hogy mekkora töltöttségen áll éppen az akkumulátorunk, 7-nél több mint 12 óra van még hátra, 1 egységnél már csak 30 perc. Érdemes két akksit venni hozzá, hogy biztosra menjünk. A gyári kábel aranyozott, valamint a rajta lévő TA4F csatlakozó menetes, így a rögzíteni lehet az adóhoz, nem kell félni, hogy kiszakad. Ez a kábel egyenes csatlakozójú, de lehet venni pipásat is hozzá (Shure WA304), ha olyan a gitárunk.

Az adónak nagyon jó aerodinamikai jellemzői vannak, szép ívben repült, amikor az említett buliban kilőtt a szorítópántból, ám utána hiba nélkül működött. Shure, na...
9

Reliability and Durability

Elvileg 60 m hatótávja van ideális helyzetben fedett pályán. Itthon a szobámban hibátlanul működik, pedig itt van a bivaly T-Home-os Wi-Fi routerem, de nem hatja meg. Két betonfalon átmegy a jele, az udvarra ki tudok vele sétálni. Ez persze élőzenés helyzetben nem életszerű, de mutatja, hogy mennyire megbízható. A lagzi alatt körbejártam a termet, átsétáltam a doboshoz, hátramentem, előrejöttem, közben felszedtem a pincércsajt, és egyszer sem hagyott ki, szóval egyben van a téma.
10

General Impressions

Összességében azt gondolom, hogy kategóriájában ez a legjobb választás annak, aki sokat játszik egyszerre, nem akar elemekkel szórakozni, ám mégis élvezni kívánja a vezeték nélküliség által kínált rocksztár feelinget.

Én egyébként arra is használom, hogy beálláskor kimenjek a zenekart meghallgatni, vagy a ha valami probléma van, oda tudjak lépni anélkül, hogy elakadnék valamiben.

Bevallom, más vezeték nélküli rendszert nem próbáltam még, de elég sokat kutattam a témában, mire ezt megvettem, minden más rendszernél valami kompromisszumot kellett volna kötni, itt pedig szerintem minden szempontból 10/10 a cucc.

Eddigi tapasztalataim alapján bátran ajánlom mindenkinek!
10
    Number of comments - 2
  • 2.

    Szia!
    Sajnos én sem kaptam hozzá magyar leírást, így nem tudok segíteni, egyszer lehet, hogy csinálok egy videót róla.

  • 1.

    Szia! Van magyar nyelvű leírás hozzá? Szükségem lenne rá, akár csak lefényképezve is .
    Köszi!