Kedves Baráti tagok.

Kedves Baráti tagok.Ma XXXházán voltam Gyerek műsorban gitároztam. Igazi komoly hangosítás korrekt szinpad stb.nagyon jó hangminőség.--Direkt egy Beta Aivin kis szóló cuccot vittem, ami amint tudjátok egy kis méretű pici láda.A hangosítók szerint hangos volt a szóló ,A kis cucc kb 2.en ˝dűhöngött.˝Az agyam el szált-Mi lett volna ha 100-as Marshalomat vagy a Laney-t viszem?Ezen mindíg felnyomom magam.Ez a halk színpad szisztéma feldühösít.Mért került és maradt a hangosítók kezébe a ˝hatalom˝?És mikor kapjuk vissza. Ráadásul a hangosítók a barátaim .....Na ja.
    Kommentzahl - 30
  • 30.

    A probléma ott kezdődik, hogy alapesetben zenész nem hangtechnikus és fordítva. A másik az, hogy a próbateremhez van szokva, a saját kis helyéhez, ami általában egy szigeteletlen még az adott téren belül is inhomogén hangképpel rendelkező dohos lyuk. Ezt még tetézi, hogy soha nem készít próbafelvételt a zenekar és hallgatja le azt, hogy hallja, hogy mit is játszik és az a valóságban rettenetesen szól. Főleg a gitárosok szeretnek 4-szer hangosabban szólni mint a többi hangszer, ahelyett, hogy mondjuk átvágnának a mixen... Próbálni is mindig úgy kell mintha a színpadon lennél - beleértve a hangképedet is - , és vissza is érdemes hallgatni, különben honnan tudod mi szól kifele? Mi szinte minden próbát rögzítünk az elejétől kezdve egy viszonylag jól kezelt akkusztikájú teremben. Nem nagy dolog az, egykét bass-trap, szőnyeg a falra, jól elhelyezett felszerelések és máris élhetőbb a termed. Relatíve halkan próbálunk, egyenletes hangerőkkel, és általában a hangosítósok is szeretnek minket, mert a színpadon se szeretünk üvölteni. Az alap hangszíneinket is próbáljuk hasonló hangerőre lőni, pedig dinamikus zenét játszunk. Ennek ellenére mindig hamar beállunk, tudjuk mit akarunk, és megbízunk abban, hogy a hangosító kolléga hallja kinn, amit kell és teszi a dolgát.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 29.

    Kedves zenész kollegák. Nagyon köszönöm a témában érkező hozzászólásokat, azért úgy látom sokak találkoztak adott hangosítási problémákkal.Mindenkinek további jó zenélést kívánok.

  • 28.

    Teamwork. Ahogy korábban leírták, a cél a minél jobb megszólalás, és ehhez el kell fogadni az irányítást.
    Szerencsére én legtöbbször saját hangmérnökös csapatokkal dolgozok, ezért egyrészt tudja hogy mire számítson, másrészt át tudjuk beszélni a problémákat buli után/közben, vagy a buszban, szálláson, folyamatosan egyeztetünk a hangzás javításán. Amúgy ha hangos az alap, én mindig visszaveszek, nem szoktam akkora színpadokon, helyeken játszani hogy elhanyagolható lenne a színpadi hangerő a PA-hez képest. Mindig beleszól, ezt el kell fogadni, esetleg nagy szabadtéri rendezvényeknél nem.
    De persze fordítva is igaz, azonnal fel szokott tűnni ha lejjebb vagy feljebb tolják a a PA-t, ez a saját monitorarányaim is módosítja, főleg a subládák miatt.
    Amikor idegen hangmérnökkel dolgozunk (külföldön sokszor), az sem feltétlenül problémás, ha jó a kommunikáció és az egymásrafigyelés. Nemegyszer kaptunk nagyon profi, nagyon jó érzékű formát, aki az ismeretlen műsort is pontosan le tudta követni, és érezte mikor mire van szükség.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 27.

    A halk színpad ˝szisztéma˝ nem ördögtől való, a 21. században erre tart a színpadtechnika, és nem is véletlenül. Te sem őrülsz meg, és nem vérző dobhártyával jössz le a színpadról koncert végén, a színpadon sem gerjed össze minden mindennel (kis színpadon hatványozottan érvényesül ez), ha jól kéred magadnak a kontrollt, hallasz és értesz majd mindent, amit a zenésztársaiddal műveltek. Nyilván én is szeretem, ha mögöttem az 5150 vagy a bazinagy Trace Elliot torony meglibegteti a gatyaszárat, de azt még jobban, ha a többi hangszert is hallom és értem, nem csak valami hangos massza dübörög fönt annyira, hogy az ének kontrollját gerjedéshatárra kelljen tolni (pláne, ha az illető amúgy is ˝suttogva˝ énekel). Ha nincs az ember abban az anyagi helyzetben, hogy saját fülmonitorral érkezzen, ez egy teljesen ésszerű és vállalható kompromisszum. Főleg olyan helyeken, ahol a hely akusztikája amúgy is az értelmezhetőség ellen van (pl. pinceklubok). A ˝hangos a szóló˝ problematikája pedig szerintem egyidős a szólógitározással. Sok olyan (amúgy profi és rutinos) zenésszel dolgoztam együtt, aki képtelen volt arra, hogy a szólóhangszín értelmezhető szinten emelje ki a szólórészeket, ne visítson ki a képből, mint a herélt malac. Sajnos ez szólógitáros betegség, kivétel nélkül mindegyik saját magát akarja hallani (akinek nem inge, nem veszi). Ezért lehet utálni a hangmérnököt, de a legkevésbé rajta múlik, pláne nem a cuccod méretén. Ha a ritmushangszínnel nincsen arányban a szólókiemelés, azt a hangmérnök legfeljebb kozmetikázni tudja, ha akarja, meg ha tudja, mikor jönnek a szólórészek. De ezekre a problémákra érdemes a beállás során kitérni, ahol olyan számot/dalrészletet kell választani, amiben mindenki szerepel (a vokálok is, ha vannak), és még gitárszóló is van. Javaslatom, hogy ilyenkor nem azon kell dühöngeni, hogy a hangosító szól a túl hangos szólóhangszínért, hanem rá hallgatva kicsit vegyél vissza belőle, hiszen Neked is érdeked, hogy a saját produkciótok kifelé jól szóljon. A fellépésnek ideális esetben a hangmérnökkel közösen csapatmunkának kellene lennie, nem harcnak. Hidd el, máshogy állnak hozzád ők is, ha azt látják, tudod a dolgod, és nincs nagy arc. Nálam eddig bevált. Még akkor is, ha a hangmérnök történetesen ordenáré nagy balfasz volt. (Azt már csak zárójelben teszem hozzá, hogy érdemes megpróbálni halkabban próbálni is, akkor be fogod tudni állítani a szólókiemelést úgy, hogy ne kelljen mindenkit túlüvöltenie.)

  • 26.

    kiskadar: Beállítanak egy etalon bemenő hangképet egy pulton (arányok, hangszínek, effektek). Ami a zenekar saját cuccán, egymáshoz képest tökéletes. Azt a hangképet kiküldik a nagycuccra, és a keverés a master feltologatásával telik. Ami nagyon jól működhet abban az esetben, ha a színpadon minden a sajátjuk: alapok, hangszerek, dobok, mikrofonok (fesztivál esetén erre zéró esély van, hacsak nem te vagy a nagyszínpad sztárja, de akkor a pult mögött is a te embered ül). Bármi nem a sajátjuk, a legtöbb esetben rossz lesz a hang. Viszont a technikus nyogodtan hátradőlhet, hogy gyerekek, én csak a mastert kezelem, a többi már a ti bajotok. (Arról nem is beszélve, hogy ha kitolják a kontrollba is a leftrájtot, és nem személyi fülmonitoraik vannak a saját pultjukról, akkor a ˝kérek egy kis gitárt a kontrollba˝ szöveget elfelejthetik. :))

  • 25.

    ˝Egyre több zenekartól hallottam, hogy lead a technikusnak egy left right-ot, aztán heló˝: és ezt ilyenkor ki keveri? A zenekar saját technikusa a közönség soraiból, wi-fi-vel?

  • 24.

    A vitát te írtad.
    Én játszottam elég sokat klülföldön, fesztiválokon is. Alapból úgy kezdődött, hogy megkérdezték, mit akarok. Aztán végig ott volt ugrásra készen egy-két színpadi technikus, aki a kontroll hangzását kezelte, meg bármi bajom volt, ugrott. Ilyen itthon elég ritkán van.
    Van olyan is, hogy sok zenekar megy egymás után, beállásnak akkor is lennie kell. ha nincs, akkor az amtőrizmus, vagy kontárság. Ritkán csináltam ilyet, nem volt digitális pult, föírtam/lefényképeztem a beállításokat, jött az adott zenekar, odatekertem, általában minimális korrekcióra volt szükség. A digi pulton meg el kell menteni adott zenekart, és kész.
    Az ilyen esetekben, ahol sok a zenekar, a left-right lehet jó megoldás, csak ahhoz kell egy saját, rendes színpadi technika. Akusztikus egy-két hangszeres fellépők gyakran csinálják ezt, egy kis pultot visznek, és kiadják a master meg a kontroll jelet, aztán öröm van, bódoccsá. Bár van olyan technikus, aki a left-right-ot is pocsékká tudja EQ-zni.

  • 23.

    Kedves Gábor-nekem utólag szóltak, Mivel barátok , veszekedésről szó sincs.Elvi vitákról azonban egy két sör mellett azonban -igen.A ˝hangképről˝ tisztelettel csak annyit hogy egyre rosszabb , mert a dob dönget mint az állat az ének meg vagy határos vagy alig hallani.Ez kb négy öt éve van. Sokszor több zenekar van gyorsban egymás után . nincs idő a technikai ember oda hívogatására, örülünk hogy az előttünk levők leszerelnek és mi már el kezdhetjük a műsort.Viszont köszönöm a véleményedet.Egyre több zenekartól hallottam hogy lead a technikusnak egy left right-et aztán heló.

  • 22.

    A hangosítás egy szakma, és a technikust, ha nem a sajátod, vagy nem vérprofi, meg kell győzni az igazadról (ha van olyanod). Én hívtam már föl a színpadra technikust, hogy a fos basszushang nem a mi erősítőnkből jön, legyen olyan jó és hallgassa meg. Följött, azt mondta jé, én meg mondtam neki, hány herzen mit csináljon, és jó lett a basszus hangaj, De nem kellett veszekedni.
    Egy (jó) modern hangosítás hangképpel dolgozik. Ha a régi módszerrel akarsz megszólalni, az minőségben rosszabb lesz. Én általában profi cuccokkal dolgoztam/dolgozom, és az volt mindig a cél, hogy a terem/tér minden pontján lehetőség szerint megközelítőleg ugyanaz a hangélmény legyen. Meg lehet ezt csinálni úgy is, hogy csak az ének van kinn a cuccon, de ahhoz eléggé rakosgatni kell az alapokat a színpadon, és nem biztos, hogy oda, ahova a zenészek szeretnék.

  • 21.

    ˝mért kell rögtön reklamálni˝ - a probléma rendszer szintű sajnos, egymás tisztelete, a normális kommunikáció nyomokban található már csak meg :(

  • 20.

    Kedves Joeka.
    Teljesen tisztában vagyok vele hogy a hangosítás egy szakma és Hangmester iskola nélkül nem igazán lehetne a pult mellé állni. Én is dolgoztam a 90-es években a zene mellett hangosító cégnél kb 6-évet, és utána a saját cégemnél , míg be nem buktam, Most is csak annyi kérdésem lenne hogy aki a régi módon akar zenélni mivel így játszott vagy harminc éve, valamint az adott műfaj is ezt kívánná meg , mért nem lehet csak az éneket a dobot kitenni, mért kell rögtön reklamálni.Szerintem lenne köztes megoldás főleg a digitális pultok világában nagy szükség lenne rá./Nem akarok vitát generálni most, mert elég parázs viták vannak erről baráti körben is,Szerencsére van olyan hangosító aki azt mondta -rendben akkor csak az éneket teszem ki./

  • 19.

    Kedves vargass!
    Van egy rossz hírem. Szerintem abban a pillanatban, hogy színpadi hangosítás van, vagyis nem egy szál gitárral meg egy kombóval magadnak hangosítasz.a hatalom már nincs és régebben sem volt a kezedben.
    Ez egy ilyen furcsa dolog, de amíg Te a színpadon vagy addig aki a hangot kavarja, az meg lenn a nézőtéren. És bármilyen szomorú Ő lesz az aki vagy jól vagy rosszul beállítja azt a hangzást amit a kedves publikum fog hallani. Ha úgy tetszik akkor ki vagy szolgáltatva neki. Ez azért javarészt bizalmi kérdés.
    Nekem volt szerencsém (szerencsétlenségem) a kábelek mind a két végén serénykednem és bizony nem egy nem két olyan csapattal is küzdenem, akik azt gondolták, hogy amit ők hallanak a színpadon az szól kifelé is. Az egyik ilyen csapatnak, a harmadik koncert után felajánlottam, hogy egy jobb felvevő cuccal két különálló mikrofonnal felveszem nekik, hogy mit hall a jónép és utána mondják meg, hogy jól szólt vagy sem. Valamiért nem vállalták be, pedig nekik semmibe nem került volna. Viszont már nem kellett később hallgatnom az ˝okosságokat˝. Szóval nem csak egy nézőpont létezik és ugye, ha komolyan csinálod, akkor el kell fogadnod, hogy a másik oldalon tevékenykedő ember kezében van a ˝hatalom˝. Sosem volt a tiéd, hacsak nem másnak hangosítottál valaha., Ezért aztán szerintem nem kellene visszaszerezned ,mert a hangosítás is egy szakma és nem gondolom, hogy a ˝zenész˝ attól jobban értene hozzá, mert az ő kezében van a hangszer. A bejegyzésed első mondatával fejezném be a gondolatmenetet:
    ˝Igazi komoly hangosítás korrekt szinpad stb.nagyon jó hangminőség.˝ Akkor hol van a gond?

  • 18.

    A 60-as, 70-es, de még a 80-as, 90-es években is az volt a cél, hogy hangos legyen minden. Minél nagyobb, minél hangosabb. A koncertek nagy részén nem lehetett megmaradni ép hallással. Ez, pontosan a technikai fejlődés miatt megváltozott, és egészen máshogy dolgoznak a technikusok (már amennyiben profik). Nem a minél hangosabb, annál jobb elv működik, hanem a hely adottságaihoz, a követelményekhez, igényekhez igazodik a technika. Márpedig, ha ki van adva, mennyire lehet valami hangos, akkor az annyira lehet, hiába van valakinek csilliárd wattos cucca.
    Egyébként ez kicsit nyugatabbra már a 90-es években is így volt, a Roten Angel nevű bécsi klubban a technikus megmérte a lábdobunkat műszerrel, majd hangosnak találta, és lecserélte egy elektromosra. Egy lakóház van a klub fölött, ahhoz kellett igazodni.

  • 17.

    Még egyet erről a generál problémáról:
    A 60-as, 70-es években ugyanezeken a cuccokon játszottak a gitárosok, mint mi most. Épp a csöves alapkapcsolások, maguk a csövek maradtak szinte ugyanazok ma is, nem beszélve, hogy sokan tényleg 40-50 éves motyókon játszunk. Ami rengeteget változott viszont, az a PA technológia. Mind minőségben, mind teljesítményben (hatásfokban) felfele.
    Mondjátok meg: Ha 50 éve (!) utána tudott menni a koncert PA hangosítás ezeknek a gitáralapoknak az akkori rossz hatásfokú csöves power ampokkal, akkor most- a kánaánban- mi a fszt rinyálnak és sírdogálnak állandóan a hangosítós cimborák, hogy ˝hangos vagy-hangos vagy˝ ! (?)

  • 16.

    Otthon is sokszor elrontom. Amit Sailor ír a 13.-ban az nagyon helytálló.

  • 15.

    Igen, szarul én is tudok, akkor minek bízzam másra :D

  • 14.

    Köszönöm a hozzászólásokat.Remélem a jövő javít a dolgokon.Tóth Péter szerintem már volt ilyen helyzetben. yeah.

  • 13.

    Sok probléma lehet, ezt egy megfelelő hangbeállással lehetne orvosolni.
    Ha jól értem ez egy 15 Wattos kiskombó. Ezeknél gyakori hogy egyhangszórósak. Lehet hogy amit egy 8-as (10-es) hangszóró nem tud kiadni, azt egy full 20-20k hangosítószett kiadja vonalból, mert azon van csipogó, és a magasabb részek hangosabbak lesznek, mint direktbe a kombón, ha mikrofonozva van, akkor pedig a mikrofon is lehet úgy elhelyezve, hogy valamiért a kísérethang hallkabb, a szóló pedig hangosabb lesz mint várjuk. Ezen egy (megfelelően beállított) kompresszor/leveller/limiter segíthet. A hang fizikája és technikája igen bonyolult, és ráadásul sok esetben több gyártó termékét kell összefűzni a jelláncban.
    PU->kábel->kombó->lineout vagy miksi->kábel->keverő->mastereffekt->kábel->végfok->kábel->láda-> crossover->tányér->környezet(terem(kicsi/nagy)szabadtér)
    Egyébként ezt leggyakrabban a füleseknél lehet tetten érni, ha valaki használ olcsóbb utazófülest és referencia vagy hi-fi fülest otthon, akkor tudhatja hogy teljesen más hangja lehet, meg a TV-nek is ha nem a gyári szórók szólnak.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 12.

    Ha belőnek egy cuccot adott hangerőre, és abból kiszól az alap, azt nem tudja a hangosító kezelni. Annyit tehetne, hogy hozzátolja a többit, de ha azt nem akarja (vagy nem szabad), akkor hangos lesz az összképhez képest a szóló (vagy bármi).
    Én is hangosítottam már úgy zenekart, hogy beálltunk szépen a helyhez mért hangerőre, majd a koncerten az egyik tag fölcsűrte a cuccát, és én ugyan lehúztam, de azzal csak annyi történt, hogy nem a nagy cuccon szólt, viszont aránytalanul hangos volt.

  • 11.

    amúgy miért panaszkodik hangositó hogy hangos a szóló? nem ő kezeli a mixpultot?

  • 10.

    Bocsi, lehet, hogy akkor félreértés van, nem lehet hogy szóló hangszín hangerejére gondoltak a kísérethez képest?
    De nem vitatom, sok probléma van ezen a területen, függetlenül a hangmérnököktől... (körülmények, szervezők, helyszín, színpadkialakítás stb stb)

  • 9.

    T.Zoltán sajnos tapasztalatom szerint a zenészek között is elég sokan vannak ebből a fajtából. Kevesen vannak akik tudják hogy a saját, egyedül belőtt csodálatos hangzásuk a zenekarban a legritkább esetben megfelelő. 20 Hz-től 20kHz-ig megszólalást kellene biztosítani mindenkinek. ☺

  • 8.

    7. T.Zoltán megnevettetél, de sajnos igazad van

  • 7.

    Tele lett az ország minőségi megszólalásra alkalmas cuccokkal (nincs már a barkács motyó trend).
    És ezzel párhuzamosan tele lett félkegyelmű hozzá nem értővel. Autóhifi ˝subláda -idiótából˝ indulnak, majd cájgot vesznek. Aztán falunapi playback-en szocializálódnak, az eq-n csak ˝mélyet-magasat˝ ismernek, élő produkciót fogalmuk nincs, hogy kell összetolni. Sajnos egyre több ilyenbe botlunk. És a zenekar viszi el a balhét miattuk.

  • 6.

    Paff a bűvös sárkány senkitől se félt, álom ország tengerpartján játékok közt élt...egy két há és...
    Amúgy több stúdióban is ez van, majd a hangmérnök megmondja hogyan akorok szólni :(

  • 5.

    Vinni kell saját hangosítót, saját cuccal. És akkor az van, amit én akarok. Amíg más cuccán játszom, a ˝hatalom˝ az ő kezében van.

  • 4.

    Ovibuliba csakis fulsztekk.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 3.

    Kedves Talpi. Már régebben is írtam, A hangosítók átvették az irányítást és kierőszakolják a halk színpad teóriát, valamint hogy mindent visszaadjanak kontrollba,vagy fülmonitor.
    Kedves Péter.Az természetes hogy egy gyerekműsor nem Rock koncert, de egy 15-w-os cucc .2-esen -szabadtéren?

  • 2.

    Milyen hatalomról írsz?

  • 1.

    Épp most volt szó erről tanfolyamon, nem vagyok benne biztos, de a gyerekrendezvényeken elvileg már maximálják a hangerőt a hallásvédelem miatt.

GS AKTIV