Tudtok arra valami okosságot, hogy koncerthangosítasra vajon miért nem szoktunk hifi erősítőt és han

Sziasztok! Tudtok arra valami okosságot, hogy koncerthangosítasra vajon miért nem szoktunk hifi erősítőt és hangfalakat használni? Kösz.
    Kommentzahl - 27
  • 27.

    Oké. Visszatérve az eredethez, az említett 30-50 fő esetén legalább egy Yamaha Stagepass 400, esetleg két aktív láda egy kis keverővel kell a normális hangzáshoz. 150000 alatt nehéz megúszni, még használt cucc esetén is. Akusztikus kombóból is kell 2, mert ha egyre dugsz rá ennyi mindent összemosódik a hangkép.

  • 26.

    Bocs a ˝hülyeség˝-ért, így értem, hogy miért gondolod, amit írtál. Csakhogy az idézett kommentben nem akartam a válaszaitok után újra feltenni a kérdést, csak néhány, számomra félreértésnek tűnő dolog tisztázása végett visszautaltam az eredeti kérdésemre. Bocs, ha nem voltam világos. És tényleg köszi, tök jókat írtál.

  • 25.

    Oké, akkor idézem a teljes mondatot. Merthogy, miután leírtuk egy csomóan, hogy nem jó, ezt írtad:
    ˝Az egyetlen amin fantáziálok, hogy ha egy akusztikus duóval (2 gitár, 2 ének, esetleg gépi bassz, ütős és kis zengetés) zárt térben (30-50 fő, pl. étterem, kocsma) játszanék, akkor mi lenne, ha nem vásárolnék olcsó 100W körüli PA-t, hanem elvinném a hifimet. ˝
    Tehát erre írtam azt a ˝hülyeséget˝, hogy ha azok után, hogy mindenki egybehangzóan leírta, hogy hülyeségen fantáziálsz, te továbbra is ezen fantáziálsz, hajrá. De én sem kívánok ezen harcolni, 30+ éve zenélek, abból 20 saját cuccal (nem szobai hifivel), de mindenki maga dönti el, min fantáziál. (Amúgy az ˝olcsó 100W körüli PA˝ lószart sem ér, de még az is jobb, mint a szobahifi.)

  • 24.

    Gábor! Nem akarok kommentharcot senkivel, de hülyeség amit írtál. Sőt, kivettél a mondatomból egy önmagában nem releváns részt. Nem megerősítésre vágyom. Értem, amit írtatok. Nem lesz jó. Csak simán kevesebbet tudok erről a témakörről, mint egyesek a fórumon, nekem az erősítő az csak erősítő. Ezért tanácsot kértem. És tényleg nagyon köszönöm mindenkinek a hozzászólásokat.

  • 23.

    ˝hanem elvinném a hifimet˝
    Kb. ezt írjuk itt egy ideje, hogy nem lesz jó. Mondjuk úgy tűnik, valójában inkább megerősítésre vártál, hogy igen, jó lesz. Úgyhogy: persze, vidd el.
    Lehet, hogy nem fogod hallani, miért nem jó, tehát akkor jó. :)

  • 22.

    Akusztikus kombó, vagy FRFR hangfal.

  • 21.

    Takáts Botond évekig jártam ilyen akusztikus formációval klubbokat. Volt hogy egy síma akusztikus kombón játszottunk kultúrházban. Akusztikus kombókra általában lehet éneket kötni, és jól is szól rajtuk. volt hogy egy aktív hangfalat vittünk a slamper miatt. Alegtöbb helyen van alap hangosítás egyébként, ha nem akarsz rákölteni. De ebben a környezetben tuti vennék akusztikus kombót

  • 20.

    Hű! Kicsit jobban elharapódzott ez a kérdés, mint gondoltam. Nagyon hálás vagyok, tök jók a hozzászólásaitok, de vannak félreértések. Nem állítottam, hogy PA helyett hifit kéne használni, csak azt kérdeztem, miért nem szoktunk. Azt sem gondoltam, hogy a zenélés és a PA bitroklása kizárná egymást. Nem is utaltam rá. Annyit írtam, hogy én nem hangosítok. Nyilván tudnám a választ is, ha hangosítanék. Továbbá használtam már PA-t, igen, van dobolós bandám is, tehát azt is tudom, hogy oda nem elég a 100W. Az egyetlen amin fantáziálok, hogy ha egy akusztikus duóval (2 gitár, 2 ének, esetleg gépi bassz, ütős és kis zengetés) zárt térben (30-50 fő, pl. étterem, kocsma) játszanék, akkor mi lenne, ha nem vásárolnék olcsó 100W körüli PA-t, hanem elvinném a hifimet. Persze a többi is érdekes, ami eszetekbe jutott a dologgal kapcsolatban és köszi mégegyszer.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 19.

    Szerintem ez olyan mint a rózsaszín (van sárga rózsa is, meg ezerféle, cirmos is). Amikor először lett (hordozható) rádió, meg tv, akkor az volt a lényeg hogy 1 beszélő hangja legyen érthető, aztán jöttek pl a zenés műsorok, és fizikai adathordozók és megjelentek a home stereo berendezések, amikkel megpróbálták azt az élményt nyújtani, mintha jelen lettél volna mondjuk egy koncerten (focimeccsen stb) és ráírták hogy hi(...) fi(...). ebből alakult ki a kategória. A cégek akik üzletet láttak ebben (kiadók és gyártók) pénzt fektettek be, és évről évre fejlesztgettek. Egyre jobbak lettek, ahogy a kihangosító rendszerek is. Nyilván mindkettőt nevezhetjük ˝forráshű˝-nek hiszen vissza akarják adni az eredeti hangforrás jellemzőit, DE ezen felül eltérő a két rendszer megközelítése, sokminderől szó esett már, pl sweet spot. Vannak olyan stúdió monitorok, ahol (állítólag) ha kimozdulsz a 20 centis körből már szétesik a sztereó kép, és rosszul szól. Ez hifinél, PA-nál nem engedhető meg.
    És igen, mi akik nem egy ilyen cég kutatás-fejlesztés osztályán dolgozunk sokszor nem értjük mi miért van, és csak infomorzsákból tudjuk összerakni a képet amit évek alatt szerzünk meg. Szóval a fejlesztők úgy dolgoznak, hogy felmérik az igényeket, és ezt számokban rögzítik, és ezt megpróbálják műszakilag megcsinálni. Ezek a számok viszont eltérőek a hifi és a PA esetén, mint már írtam a csatlakozókról, hatékonyságról, de átmérőkről, doboz/szoba méretekről is beszélhetünk. Ilyen kis különbségek sorozata, azt eredményezi hogy egyértelmű a választás részemről, és javaslatom is: cipőt a cipőboltból.

  • 18.

    Mindig volt Pa rendszerem mióta zenélünk. Próbálni is azon szoktunk. Nem kell ahhoz hangosítani. De mondjuk elmész egy klubba, ahol nincs hangosítás, nagyon jól jön. Én mondjuk kombót , vagy fejet nem használok. Van egy multi, ha meg nincs visszahallgatás, viszem a kis pa rendszerem.Ami egy LD system mau 11 g2. Kicsi és kompakt. Nem kell gyakran, viszont nagyon hasznos ha szükség van rá

  • 17.

    Azért ha az alapfogalmakat tisztázzuk világosabb az egész
    hu.wikipedia.org
    www.kislexikon.hu
    A HiFi berendezéseket mindig zárt térben - jellemzően szobai - felhasználásra tervezik (pl: sarokba, fal elé telepítik). Azért kell a nagy teljesítmény hogy a viszonylag nem csúcs hatásfokú de egyenes frekvencia menetű sugárzókból is kihozza a kellő hangnyomást. Egy szobában is megvan az a viszonylag keskeny tér ahol a megfelelő sztereó hatás, térérzet kialakul.
    A Pa rendszereknél lényeg a minél jobb hatásfok és a színpadon lezajló hangesemények hallhatóvá tétele az egész közönség részére.
    Egyébként a elfogadott Hi-Fi szabvány a DIN 45 500-as sorozat előírásait a mostani High End készülékek már többszörösen meghaladják.
    A mostanában használatos otthoni házi-mozi berendezéseknek semmi köze a HiFi-hez.

  • 16.

    Egy jó minőségű PA-hez tartozó keverő dedikált egységén (cd/tape bemenet) megszólaló konzervzene lehet hifi minőség. Rengetegszer játszottam így szünetzenét, kiváló volt.

  • 15.

    PA-ra kitéve egy MP3 pl relatíve szarul szól. Ugyanaz a korábbi Siemens hifi hangfalamon pedig iszonyat jól szólt.
    Mert másra valók...

  • 14.

    Az én PA hangfalam 600W. Az erősítő 500W.
    100W PA-ban kb semmire sem elég.
    Volt 150W PA-nk, ami egy 50-60 nm teremben már szinte kevés volt dob mellett énekre...

  • 13.

    A hifi az egy általános fogalom, ami az otthoni rendszerekre, nem a minőségre vonatkozik. Ha veszek egy hifit a nappaliba, az nem azt jelenti, hogy kiépítek egy audiofil rendszert, hanem veszek két (vagy több) hangszórót, meg egy lejátszót/erősítőt amin zenét hallgatok.

  • 12.

    No de egy PA rendszer miért ne lenne ˝Hifi˝? Nem nagyon értem. Szerintem egy az egyben ugyanazt jelenti a kettő nem? A ˝hifi˝ csak egy pongyola fogalom, minőségi jel-átvitelre és megjelenítésre. Szerintem keverjük az ˝audiofil˝- lel. Ami árnyalatban kicsit mást jelent.
    (Egy száz wattos szoba-hifi persze nem alkalmas koncerthangosításra. Mellérakva egy akusztikus élődobot, rögtön hallhatóak a teljesítménykorlátok..) Nálam a kétszer 350w-os aktiv láda tud alulról kb. kiszolgálni egy élődobos, gitáralapos szettet. Úgy, hogy abban max ének, meg pár apróság lehet, bassz pl.már nemigen.)

  • 11.

    Én is zenélek, és van PA-m, a kettő nem zárja ki egymást. Szeretek jól szólni, de a bulik mérete nem engedi meg a személyzet fenntartását, hangosítás bérlését, meg oktalanság is lenne, egy akusztikus zenekarnál, ha jól be van állítva a cucc, nem kell tekergetni semmit közben, fölösleges a technikai személyzet. Ennek következtében jobb, ha van saját cuccom. Megtanultam a szakmát a cuccaim szintjén, meg néha hangosítottam kérésre mást is, de alapvetően saját célra használom.

  • 10.

    Köszönöm, szerintem nagyon jól megvilágítottátok, amire kíváncsi voltam. Valóban nincs saját PA-m, nem hangosítok, hanem zenélek. És emiatt valóban tapasztalatlan is vagyok, de pont ezért kérdeztem tőletek, sejtvén, hogy vannak köztetek hozzáértőbbek. A kipróbálás mögött figyel egy nevetős szmájli. Nálam simán elmarad ez a tanulási fázis, ha meg vagyok győzve. Jó zenélést, hangosítást mindegyikőtőknek!

  • 9.

    Csak azért mert HiFi és nem PA - más cél más eszköz körömollóval is lehet szőnyegpadlót vágni csak nehezen.

  • 8.

    Persze lehet......
    A hifi és a PA általában mindenben eltér.
    1.: Más szabvánnyal mérik: a hifi 100 watt és a PA 100 watt között 2-5-10 szeres különbség is lehet villamos vagy hangteljesítményben.
    2.: A hifi hangfalat úgy tervezik, hogy ˝jó˝ hangja legyen, a PA-t pedig úgy hogy ami bemegy az jöjjön ki.
    3.: A hifiknek általában a hatékonysága alacsonyabb (gondolom a jó hang miatt) PA-nak nagyobb gondolom a hangerőigények miatt.
    4.: Ott van a távolsági hatás a magas-közép-mélyek között, egyáltalán nem mindegy hogy milyen távolról hallgatod a hangfalat.
    5.: a csatlakozók: a hifit elméletileg berakod egy szobába összedugod, és hallgatod évekig, a PA akár naponta szétszeded (vagy évente 200x)
    stb...
    Keress hifis fórumot, és kérdezz rá a kábelekre, hangfaltüskékre meg mindenre, és rájössz hogy a PA-nak más az igénye/célja, vagy a követelmények miatt olyan megoldás szóba se jöhet. Ami jó hifi, az másodosztályú(minimum) PA, és fordítva...

  • 7.

    Nyilván vannak olyan szar cuccok, amiknél egy hifi jobban szól. De a hifi nappalira van tervezve. Szerinted a 100 W( ami amúgy röhej, de igazán nem az számít, hanem pl. hány decibel stb.) mire van tervezve, stadionra?
    Én speciel nem játszom soha nagy hangerőn, jelenleg olyan zenekarom sincs, amiben dob van, de egy hifivel nem vacakolnék. Hiába 100 watt, nem az a lényeg. Az én itthoni hangfalaim is akkorát szólnak, hogy ihaj, soha nem voltak még kicsutkázva, de hogy kutyafüle mind a PA-mhez, meg a cuccaimhoz képest, az tuti. Azért ha ráérnék, szívesen csinálnék egy tesztet, amikor én viszem a kis Yamaha PA-t, vagy a Bose S1-et, te meg a hifidet, hogy mi a különbség, csak egyrészt nem érek rá, másrészt olyasmit kipróbálni, ami biztos, tök hülyeség.
    Ja, és nyilván bármit ki lehet végezni bármivel, ez egy szakma, a dolgokat tudni kell használni, és tudni, mi-mihez való. ha nincs szub a PA-n, nem engedek olyat rádugni, ami a hangszóró mély frekvenciatartományát meghaladja.
    Csodák nincsenek. Úgy tűnik, nincs PA-d, nem vagy tapasztalt a témában, de a kísérletezés egy lehetőség a tanulásra, hajrá.

  • 6.

    Köszönöm a válaszaitokat.
    Egyrészt csodálkoznék, ha a 100W-os Technicsem nappalira lenne tervezve. Akkorát szól torzításmentesen, hogy ihaj. Gyakorolni basszussal, hangszerelni vidáman tudok vele (stúdiómonitor helyett).
    Másrészt koncert alatt nem azt értem, hogy leszakítom a hallgatóság fejét a lábdobbal, hanem pl. egy kisebb- nagyobb zárt térben az ének vagy akusztikus hangszerek arányba állítására, effektek megszólaltatására gondolok. Egy kisebb, hasonló teljesítményű PA mivel több, vagy jobb? Azt ugyanúgy ki tudom végezni egy analóg basszus szinti bazinagy jelével, nem? Ráadásul 1000%, hogy a hifim jobban is szól.
    Majd jól kipróbálom és írok. :D

  • 5.

    Egyszer voltunk Londonban a Sohoban egy étteremben Nagyban érdekes élmény volt, soha máshol nem tapasztam ilyet. Nagy hangerőn konzerv zene szólt végig, állati döggel. Közben az asztalnál vagy két órán keresztül üzleti dolgokról, normál hangerővel tudtunk beszélgetni. A helyiség volt vagy ,100 m2 és kb. 2,50 magasan 2-3 méterenként valamilyen HiFi hangfalak voltak.

  • 4.

    Nem a túl nagy hangerő a cél. De ha egy hifi cuccot beteszel egy táncterembe, abból a táncolók semmit nem fognak hallani, egyszerűen a tér és a zaj elnyomja. Ez is egy tudomány, szakma, hogy mekkora teremben mekkora hangerő a kényelmes. Ehhez a szakmához sajnos itthon nem sokan értenek, azt gondolják, hogy ha az arányok stimmelnek, az a jó, ha a master csutkán van. Pedig nem. Ettől függetlenül a hifi cuccok hangereje és dinamikája egy nappali méretére van kitalálva. Ha igazi hifista valaki, akkor ki is méri a helyszínt, és az alapján vásárol (sőt, a valóban hifiket gyártó cégeknek van is ilyen szolgáltatása, hogy kimennek a helyszínre, és utána mondják meg, mit kell venni). De ha én csak egy egyszerű diszkót akarok csinálni egy tornateremben, már oda is PA kell (pedig a gépzene sokkal jobban beszabályozott dinamikailag, mint az élő).

  • 3.

    Egyszer volt egy olyan gondolatom, hogy kellene egy tánctér ahol sok, plafonra szerelt hangfal szórja a hangot. Azóta kinõtt az esztétikai érzékem, hála a zasszonynak. De a hangerõt azóta is nehezen bírom, kell hogy jobb megoldás is legyen a két (4-6-8-100) böszménél, amitõl megsüketülsz ahol látsz meg táncolsz, ahol meg nem, annyi erõvel CD-n is meghallgathatod...

  • 2.

    Való igaz, másra tervezték.....Pillanatok alatt tönkre lehet tenni, nem bírja a szélsőséges hajtást.....

  • 1.

    Teljesítmény, dinamika, tartósság stb.

GS AKTIV