Vox AC30CC2X - Gitárkombó

Preis: 480000 Forint (€1144)
Veröffentlichungs-/Produktionsjahr: 2008
Kaufort/Art des Kaufs: Hangáruház, Bp.
9.6
Gesamtpunktzahl

Klang, Audioeigenschaften

Az ’A’ kapcsolású erősítők erőssége, jellemzője a tiszta hang volt. Nos a Normál csati hozza az elvárt, egészen kivételesen tiszta, erőteljes közepű, de itt is telített hangzást. A TB. csatorna jóval telítettebben,mégis bőséges fényességgel szól, bár itt mintha - de csak kisebb hangerőn(!)- némi mély-hiány is érezhető lenne. De itt nincs vége, mert a master fokozatnak köszönhetőnek megjelennek mindkét csatornán a torzítások, nem is kevés mértékben (aki többet akar, annak ott a normál bemenet, vagy a loop). A Cut szabályozó hatékonyan kezeli a torzításból keletkező nemkívánatos magas-tartományt. Vagyis kissé szokatlan módon, nem egy tiszta és egy OD. csatornáról beszélünk. Noha a TB. csatorna hangszövete több torzítást hordoz, a jelentősebb különbség a telítettségben van. Mivel mindkét csatorna rendelkezik vol.(=gain) szabályozóval, a master segítségével szinte bármely hangerőn produkálható ez a magvas, telített, voxos hangkarakter. Aki rajongója ennek a világnak, az nem lesz csalódott, megkapja amit várt. Aki, mást (is) vár, az pl. a custom-, és a többi, a’modernebb’ hangzáshoz közelítő kapcsolóval (bias, stb.) az kap egy szélesebb hatású EQ-t. Persze így is Vox marad, de a közép dominanciája helyett egy tágabb szabályozhatóság jelenik meg, erősebb kontúrokkal. Ismét jeleznem kell, hogy mindezek az erények a lábkapcsolón nem jelennek meg.
A reverb és a tremoló szintén az ’ősi’ erényeket hordozza. Van stílus, amihez pont ez kell, de ettől ma már -szabályozhatóságukat tekintve is- sokkal jobbak is vannak.
10

Qualität, Leistung

A szerkezet nyomtatott áramkörökből, standart, átlagos alkatrészekből lett felépítve. Az Aln.Blue hangszórók kivételes minőséget képviselnek. Az esztétikai kivitel hibátlan. A kombó rendkívül nehéz, 32 kg! Muszáj kereket tenni alá.
10

Technische Merkmale (Grundlegende Informationen und Design)

.A Vox erősítők neve összeforrt a R&R 60-as évek brit korszakával, a ’brit invázióval’. Olyan nevek köthetőek hozzá, mint a Shadows, The Who, a Kings stb, de mindenek előtt a Beatles, mely példátlan keresletet generált világszerte a Vox erősítők iránt. Furcsa mód, ez a példátlan siker nyomására született rossz pénzügyi döntések roppantották össze a céget, de ez egy másik történet. Az AC30 1959-as megjelenése óta ez a típus a Vox folyamatosan gyártott ’zászlóshajója’. Az utóbbi időkben olyan nevek vitték tovább az AC30 hírnevét mint az U2,a Radiohead vagy a Queen. Tehát jó néhány korosztály van, akiknak a vox hangzás örökre a fülébe ragadt.
Az ˝új˝ AC30 sorozat több variánsban lett kiadva. A legdrágább CC2x jelű (CC=custom classic, 2x = 2 db tiszteletet parancsoló Celestion Aln. blue lökőkkel), míg az AC30CC2 -2db Greenback-, a CC1 viszont 1 db Wharfadale NeoDog hangszórókkal lett szerelve. Ezekkel a változatokkal 150- 500 eft közti váltak elérhetővé az AC30-ok. Az ismertetésre kerülő erősítőt már a Korg UK. tulajdonában álló cég bocsájtotta ki -és ’made in China’, de nyilvánvalóan a 2x-es változattal már a csúcskategória volt a cél.
Az örök kérdés, hogy ez a Vox az a Vox-e. Jó kérdés, mert 1965-ig viszonylag több, jelentős változást hajtottak végre a konstrukción, többek közt beiktatták a hírneves un. Top Boost áramkört. Hát akkor vajon az 59-es, vagy a 62-es, stb., vagy a 65-s az ’igazi’ Vox? Hát ebbe ne menjünk bele. Nem én leszek, aki ezt megfejti. Inkább nézzük, miden felel meg a hagyománynak és miben alkalmazkodik a mai kor követelményeinek. Nos, ez a változat is megtartotta az alapvető, ’ősi’ jellemvonásokat; úgymint 2 csatornás, full-csöves, ’A’ osztályú felépítést, a legendás ’Top Boost’ áramkört/csatornát. Maradt a 30 w teljesítmény és eredeti szolgáltatásai; úgymint a csöves reverb és tremoló. Egyben -furcsa módon- megtartották a fordított kezelőszerv-feliratokat is, de ’természetesen’ a potik is fordítva (!) működnek (a beat-korszak előtt a gitárosok az erősítő mögött ültek. Nekik persze így volt megfelelő). Így minden beállítás változtatáshoz az erősítő mögé kell menni! Szóval; van mit megszokni! Azért mai követelmények is markánsan megjelennek. Ez már egy master-es erősítő, Cut (=presence) szabályozóval és hátul send-return-el. Vagyis minden megvan, ami egy modern erősítő alapvető követelménye. Sőt, további olyan szabályozhatóságok, mint a két csatorna legendás összekapcsolása (itt nem rövid kábellel, hanem mikro-kapcsolóval), a normál csatornán un Brillance -váltóval (fényesebb EQ), Standart/Custom kapcsolóval, mely a EQ-ra van hatással. Ezzel nincs vége, mert a hátlapon további beállítási lehetőségek sorakoznak, úgymint a külső hangszoró-csatlakozók (saját+külső-, és csak külső), kétféle bias állítási lehetőség, kétféle szűrő-kondenzátor választást (vintage/modern). Itt van a loop (mute kapcsolóval) és a lábkapcsoló csatlakozója. Több mint bőséges, de mondanom se kell, hogy a lábkapcsolóra-hála a túlzásba vitt hagyománytiszteletnek- ezekből semmi nincs kivezetve. Még a csatornákat sem tudjuk váltani, hanem, csak a reverb és a tremoló kapcsolható. Ez van, a britek konzervativizmusának következményei,amelyek számunkra nem mindig érthetőek!
9

Allgemeine Eindrücke

Ez egy abszolút karakter és más világ. Nagyon egyedi, de azért saját műfajában mégis sokoldalú erősítő. Ha valaki ezt olyan veszi meg , akinek megvan az egykori legendás Rákóczi úti hangszerboltban vásárolt `eredeti` AC30-a (igen akkor, a 60-as évek elején v. közepén itt lehetett venni egy darabig !) azt azért nem kell eladnia, de az újat használva sem marad komoly hiányérzete. És - igen - ez egy legenda is, amit ha lehet, birtokolni kell !
10

Zuverlässigkeit und Haltbarkeit

A Power és Standby kapcsolók valamiért hajlamosak az oxidációra, de néhány ki-be kapcsolás után megszűnik a hiba. Egyébként stabilan, hibátlanul működik.
9
    Kommentzahl - 1
  • 1.

    Ez egy nagyon jo átfogó teszt volt szép szép köszönjük! :)